Co najmniej sześć zezwoleń na rozpoczęcie działalności wyda w tym roku Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Trwają starania o kolejną zmianę granic terenów objętych ulgami. Jesienią ubiegłego roku zarząd Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wystąpił do Ministerstwa Gospodarki o zmianę granic strefy w: Lubaniu, Gryfowie Śląskim, Nowogrodźcu, Dobroszycach i Ostrowie Wielkopolskim. W marcu powinny zatem zostać z niej wyłączone grunty, które nie budziły zainteresowania. Nowe rozporządzenie otwiera drogę kolejnym sześciu inwestorom. Są już gotowe projekty i jeśli zostaną zrealizowane, zatrudnienie w strefie wzrośnie w perspektywie kilku lat o 20%. - Jesteśmy w stanie włączyć do strefy także dwa byłe duże zakłady: Kamodex w Kamiennej Górze i Olszyńską Fabrykę Mebli w Olszynie. Poszukujemy inwestorów - zapewnia Szymon Madera, Prezes Kamiennogórskiej Strefy. Niezależnie od zmiany granic trwają rozmowy z innymi inwestorami. Według przewidywań zarządu strefy, większość firm wystąpi o nowe zezwolenia, co w dłuższej, maksymalnie trzyletniej perspektywie, wpłynie na wzrost poziomu inwestycji i zatrudnienia.
W 2008 roku Kamiennogórska SSE wydała sześć zezwoleń i nawiązała współpracę z kolejnym strategicznym inwestorem. Toyota wybuduje zakład w Nowogrodźcu. Był to z pewnością bardzo dobry rok dla Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie zainwestowały trzy nowe firmy. Udało się zagospodarować część terenu po byłych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Lubaniu. W Kamiennej Górze ruszyła budowa kolejnego zakładu. Prezes Kamiennogórskiej Strefy nie zauważa braku zainteresowania ze strony inwestorów, choć terminy realizacji niektórych inwestycji są przesuwane. Przewiduje też, że jeśli w działających już firmach nastąpią redukcje zatrudnienia, to maksymalnie do poziomu zadeklarowanego w zezwoleniach na prowadzenie działalności na terenie strefy.
Źródło: (ara) / regionalnatv.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej