22 listopada 2008 r. odbył się jubileusz pięciolecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Jedliny Zdroju. Na uroczystość przybyli zaproszeni przedstawiciele innych stowarzyszeń działających mieście. Nowym członkom Stowarzyszenia wręczono legitymacje, a wszystkim srebrne oznaki przedstawiające gałązkę jodły. Znaczek ten jest symbolem przynależności do Stowarzyszenia.
W trakcie uroczystości zaprezentowano projekt nowego herbu i flagi Jedliny-Zdroju.
Prace nad herbem trwały cały rok. Obecny herb miasta jest niezgodny regułami sztuki heraldycznej.
Przygotowany projekt nawiązuje do historycznego wizerunku opublikowanego w herbarzu Ottona Huppa zamieszczonego na miejscowych pieczęciach i dokumentach już w 1748 roku. Mówi o miejscowej tradycji historycznej uznając fakt odkrycia źródeł wód mineralnych za najważniejsze wydarzenie w dziejach miejscowości. Symbolem tego wydarzenia jest czerwony pawilon zdrojowy z bijącym pośrodku źródłem, postawiony na zielonym gruncie, w srebrnym polu. Udział ówczesnych właścicieli okolicznych dóbr w rozwoju osady symbolizuje tarcza herbowa z godłami rodów: von Seherr-Thoss i von Puckler. Natomiast symbolem przynależności miasta do historycznego Śląska jest orzeł śląski z charakterystyczną srebrną przepaską na piersi, złotym dziobem i szponami. Orzeł ten umieszczony jest także w herbie województwa dolnośląskiego.
Miejska flaga zawiera podstawowe barwy herbowe: zielony, czerwony i biały.
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jedliny Zdroju zbierali wśród mieszkańców miasta podpisy pod wnioskiem do Rady Miasta o przygotowanie uchwały w sprawie nowych insygniów samorządowych. Każdy z podpisujących otrzymał ulotkę z projektem i opisem herbu i flagi. Zebrano 200 podpisów (wymagane 150). Stowarzyszenie Miłośników Jedliny Zdroju złożyło w biurze Rady stosowny wniosek. Po uzyskaniu pozytywnej opinii MSWiA Rada Miasta będzie mogła podjąć stosowną uchwałę.
Źródło: um.jedlina.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej