Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych organizuje czwartą edycję konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie LODOŁAMACZE 2009 w województwie Dolnośląskim i Opolskim. Jednym w laureatów poprzednich konkursów była wałbrzyska firma Pakt.
- Lodołamacz to statek o konstrukcji umożliwiającej łamanie pokrywy lodowej – wyjaśnia Jolanta Nadzieja, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Używa się ich na zamarzających akwenach żeglownych, w celu umożliwienia poruszania się wytyczonym torem innym statkom. Natomiast celem konkursu Lodołamacze 2009 jest zmiana nastawienia społecznego oraz propagowanie odpowiedniego modelu wrażliwości wśród przedsiębiorców i pracodawców. Wysoki wskaźnik bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych i nadal zbyt mała liczba przedsiębiorstw prowadzących odpowiedzialną społecznie politykę kadrową przekonuje nas o konieczności podejmowania działań wspierających aktywizację i rehabilitację zawodową tej grupy.
Istota konkursu Lodołamacze zawiera się w czterech punktach:
- promocja przedsiębiorstw, które wyróżniają się profesjonalną polityką personalną, w sposób szczególny otwartą na problemy osób niepełnosprawnych;
- zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla pracowników niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących;
- pomóc w zarządzaniu zasobami ludzkimi osób niepełnosprawnych poprzez wskazanie odpowiednich wzorców i analizę poziomu inwestowania w rozwój niepełnosprawnych pracowników oraz kultury organizacyjnej przedsiębiorstw zatrudniających osoby niepełnosprawne;
- propagowanie wśród pracodawców działalności prospołecznej oraz członkostwa w organizacjach pozarządowych.
- Statuetka Lodołamacza jest wyróżnieniem dla tych, którzy decydując się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, jednocześnie prowadzą wobec nich przyjazną politykę personalną, przełamują bariery, walczą z niechęcią i obojętnością społeczną. Dlatego nasza inicjatywa w szczególności skierowana jest do tych przedsiębiorców, którzy mają świadomość, że prowadzenie odpowiedzialnego biznesu nie tylko przynosi korzyści ich firmom, ale wiedza, jak duże znaczenie w procesie rehabilitacji i integracji pełno- i niepełnosprawnych ma praca. Pragniemy, by idea konkursu zainteresowała również tych z pracodawców, którzy z problematyką zatrudniania osób niepełnoprawnych jeszcze się nie zetknęli, by poprzez wymianę doświadczeń mogli się przekonać, że są to wspaniali pracownicy, zaangażowani w sprawy firmy – dodaje Jolanta Nadzieja.
Konkurs składa się z dwóch etapów: regionalnego i centralnego. W pierwszym etapie niezależne kapituły, na podstawie nadesłanych materiałów, dokonają analizy i wyłonią finalistów regionalnych. Zwycięzcy etapu regionalnego automatycznie przechodzą do Centralnego Etapu Konkursu, w którym kapituła wyłoni ogólnopolskich Lodołamaczy 2009. Liczba podmiotów startujących w kolejnych edycjach konkursu Lodołamacze stale zwiększa się: w
2006 r. w edycji udział wzięło 201 pracodawców, w 2007 r. – 267 pracodawców, a w edycji 2008 – 342. Dodatkowe informacje dotyczące przebiegu konkursu oraz jego laureatach można znaleźć na stronie
www.lodolamacze.info.
(RAD) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej