Od dziesięciu lat domagają się wyjaśnień w sprawie mieszkań zakładowych. Dawni pracownicy WAMAG-u nie mogą się pogodzić z faktem, że ponad 700 mieszkań, których budowę dofinansowali z funduszy socjalnych, otrzymało w prezencie Wałbrzyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
Ich lokatorzy są w sytuacji nie do pozazdroszczenia – choć inni mogli sobie za grosze wykupić dawne zakładowe lokale, oni pozostają na pozycji wynajmującego, bez szans na preferencyjne ceny.
- Możemy sobie kupić te mieszkania po cenie rynkowej, czyli za minimum 150 tys.zł – mówi jeden z poszkodowanych, Wawrzyniec Laska.
Lokatorzy z domu przy ul. Basztowej wydeptują ścieżki do wielu instytucji: sądu, prokuratury, parlamentarzystów, samorządowców. Wszędzie słyszą to samo: nic się nie da zrobić. Po wizycie u poseł Katarzyny Mrzygłockiej, jej biuro zleciło ekspertyzę prawną.
- Rzeczywiście, w tym momencie, przy aktualnie obowiązującym prawie, odzyskanie tych mieszkań jest praktycznie niemożliwe – mówi mecenas Maciej Mataczyński.
- Doszło do pewnych aktów prawnych, które może podważyć jedynie prawomocny wyrok sądu – wyjaśnia prezes WTBS, Krzysztof Bielecki.
Jak się okazuje, w myśl obowiązujących wówczas przepisów, WAMAG mógł przekazać, a WTBS przyjąć budynki przy ul. Basztowej.
- Tak zdecydowała większość udziałowców, a my mieliśmy za małą siłę przebicia i za mało wiedzy, żeby skutecznie walczyć z tą krzyczącą niesprawiedliwością – mówi Wawrzyniec Laska.
- Teraz WTBS, jako spółka, która jest obowiązana pilnować interesów udziałowców, nie może tak po prostu oddać tych mieszkań. Weszliśmy w ich posiadanie zgodnie z prawem – podkreśla Krzysztof Bielecki.
I dodaje, że gdyby otrzymał od miasta inne budynki albo grunty, wtedy byłby skłonny domy przy Basztowej przekazać miastu.
- To nie jest taka prosta operacja, możemy być posądzeni o niegospodarność – wyjaśnia wiceprezydent Marek Małecki.
Sprawa będzie jeszcze omawiana na spotkaniu z samorządem.
- Zamierzamy bić się o nasze mieszkania aż do skutku - zapowiada Wawrzyniec Laska.
Barbara Szeligowska / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej