sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
Matura międzynarodowa w I LO w Świdnicy?
2009-02-09 10:50

Właśnie skończyła się trzydniowa wizyta ekspertów z Organizacji Międzynarodowej Matury, którzy przyjechali z Genewy, aby sprawdzić i ocenić stan przygotowania I LO w Świdnicy do wprowadzenia od nowego roku szkolnego klasy z maturą międzynarodową.
Taka klasa miałaby ruszyć w I LO w Świdnicy, które to liceum zostało wytypowane dwa lata temu jako szkoła wprowadzająca IB do systemu powiatowej oświaty. Do powiatu przybyli dwaj eksperci: Bill Roberts i James Kazil. Przez minione dwa dni zaglądali praktycznie w każdy zakamarek szkoły, przeprowadzili setki rozmów z nauczycielami mającymi pracować w systemie IB. Przepytali również dyrektora szkoły oraz starostę, któremu szkoła podlega.
Przyjrzeli się również zajęciom prowadzonym w ramach uruchomionej we wrześniu br. Klasy Innowacyjnej z rozszerzonym językiem angielskim, która już od pierwszej klasy liceum przygotowuje do dalszej nauki w klasie z Maturą Międzynarodową. Taka nauka w systemie IB rozpoczyna się bowiem dopiero od klasy II. Klasa innowacyjna już na starcie oferuje dwujęzyczne nauczanie matematyki, biologii, fizyki/chemii/geografii (do wyboru przez szkołę) oraz przedmiotu o nazwie - metodologia badań naukowych. Dotychczasowe osiągnięcia szkoły zostały, mimo warunków w jakich szkoła funkcjonuje, ocenione pozytywnie. Z pewnością spodobały się wyremontowane sale dydaktyczne na poddaszu, ale już mniej nieco ubogi zdaniem ekspertów księgozbiór, w jaki została wyposażona biblioteka szkolna. W porównaniu z innymi szkołami na świecie, nie jest on tak imponujący i brakuje w nim znaczących pozycji do nauki przedmiotów w języku angielskim. Jak podkreślał dyrektor szkoły biblioteka jest w ciągu roku systematycznie uzupełniana, aby w rezultacie osiągnąć standardy matury międzynarodowej. Niestety zasady akredytacji są dość surowe.


- "Szkoły realizujące program IB poddawane są surowym zasadom akredytacji a sama autoryzacja w programie stanowi swoisty międzynarodowy znak jakości edukacyjnej placówek objętych programem." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.

Warto więc o akredytację powalczyć. W Polsce autoryzację uzyskało dotychczas tylko 9 placówek, między innymi V LO we Wrocławiu.

- "Nie chcemy, aby nasi zdolni uczniowie musieli uczyć się we Wrocławiu. Chcemy stworzyć im warunki na miejscu. Poza tym do Świdnicy, Żarowa czy Wałbrzycha przyjeżdża coraz więcej zagranicznych inwestorów z rodzinami. Oni również chcieliby mieć szkołę, gdzie ich pociechy uczyłyby się w języku angielskim" - mówi Grzegorz Stawarz z Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.
 


 

Z pewnością dla wielu zdolnych, młodych ludzi decyzja o konieczności podjęcia nauki poza miejscem zamieszkania jest barierą nie do przeskoczenia. Możliwość kształcenia na miejscu będzie więc wspaniałą propozycją powiatowej oświaty. Nauka w klasie objętej programem IB jest bezpłatna, uczniowie muszą jednak wnieść opłaty egzaminacyjne i kupić podręczniki.

Aby dostać się do klasy z międzynarodowym programem nauczania absolwenci gimnazjów będą musieli zdać specjalny egzamin. Potem czeka ich szereg zajęć i mnóstwo nauki. Program kończy się egzaminem, który trwa trzy tygodnie. Uczniowie zdają cześć przedmiotów: obowiązkowo język polski, język obcy i matematykę. Uczeń musi również wybrać jeden przedmiot społeczny - historię, geografię lub ekonomię, jeden eksperymentalny: biologie, chemię lub fizykę, a także jeden przedmiot dodatkowy. Dodatkowo czeka go napisanie pracy dyplomowej w języku angielskim i zaliczenie udziału w programie CAS (Creativity Action Service) poprzez aktywne uczestnictwo w działalności pozaszkolnej, tj. w działaniach społecznych, sportowych i twórczych w wymiarze sześciu godzin tygodniowo.

Planowane uruchomienie klasy z maturą międzynarodową ma nastąpić we wrześniu tego roku. Do czerwca będzie trwała rekrutacja. Ważną informacją jest ta, że uczeń nawet jeśli już chodzi do jakiejś szkoły a chciałby ją zmienić na klasę z IB, może tego dokonać. Wszystko dlatego, że nauka w tym systemie zaczyna się od II klasy. Równolegle rekrutowani będą uczniowie do klasy innowacyjnej, która staruje praktycznie zaraz po ukończeniu gimnazjum.

Jest jednak warunek. Wszystkie zajęcia w programie IB prowadzone są w języku angielskim (oczywiście z pominięciem lekcji z innych języków obcych), tak więc udział w programie wymaga od ucznia biegłej znajomości języka angielskiego. Natomiast szkoła musi otrzymać akredytację. Czy ją otrzyma dowiemy się za ok. miesiąc, kiedy to wpłynie raport z wynikami wizyty ekspertów z Genewy.

* * *

Matura Międzynarodowa uznawana jest za najlepszy program szkolnictwa średniego. Na program składa się 2-letni kurs o charakterze przed-uniwersyteckim, przypadający w Polsce na klasy 2 i 3 zreformowanego liceum ogólnokształcącego. Kurs taki kończy się egzaminem dojrzałości uznawanym na całym świecie i najczęściej pozwala na wybór uniwersytetu (honorującego IB) bez egzaminów wstępnych.

 

Monika Żmijewska
Rzecznik Prasowy - swidnica.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: