Właśnie skończyła się trzydniowa wizyta ekspertów z Organizacji Międzynarodowej Matury, którzy przyjechali z Genewy, aby sprawdzić i ocenić stan przygotowania I LO w Świdnicy do wprowadzenia od nowego roku szkolnego klasy z maturą międzynarodową.
Taka klasa miałaby ruszyć w I LO w Świdnicy, które to liceum zostało wytypowane dwa lata temu jako szkoła wprowadzająca IB do systemu powiatowej oświaty. Do powiatu przybyli dwaj eksperci: Bill Roberts i James Kazil. Przez minione dwa dni zaglądali praktycznie w każdy zakamarek szkoły, przeprowadzili setki rozmów z nauczycielami mającymi pracować w systemie IB. Przepytali również dyrektora szkoły oraz starostę, któremu szkoła podlega.
Przyjrzeli się również zajęciom prowadzonym w ramach uruchomionej we wrześniu br. Klasy Innowacyjnej z rozszerzonym językiem angielskim, która już od pierwszej klasy liceum przygotowuje do dalszej nauki w klasie z Maturą Międzynarodową. Taka nauka w systemie IB rozpoczyna się bowiem dopiero od klasy II. Klasa innowacyjna już na starcie oferuje dwujęzyczne nauczanie matematyki, biologii, fizyki/chemii/geografii (do wyboru przez szkołę) oraz przedmiotu o nazwie - metodologia badań naukowych. Dotychczasowe osiągnięcia szkoły zostały, mimo warunków w jakich szkoła funkcjonuje, ocenione pozytywnie. Z pewnością spodobały się wyremontowane sale dydaktyczne na poddaszu, ale już mniej nieco ubogi zdaniem ekspertów księgozbiór, w jaki została wyposażona biblioteka szkolna. W porównaniu z innymi szkołami na świecie, nie jest on tak imponujący i brakuje w nim znaczących pozycji do nauki przedmiotów w języku angielskim. Jak podkreślał dyrektor szkoły biblioteka jest w ciągu roku systematycznie uzupełniana, aby w rezultacie osiągnąć standardy matury międzynarodowej. Niestety zasady akredytacji są dość surowe.
- "Szkoły realizujące program IB poddawane są surowym zasadom akredytacji a sama autoryzacja w programie stanowi swoisty międzynarodowy znak jakości edukacyjnej placówek objętych programem." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.
Warto więc o akredytację powalczyć. W Polsce autoryzację uzyskało dotychczas tylko 9 placówek, między innymi V LO we Wrocławiu.
- "Nie chcemy, aby nasi zdolni uczniowie musieli uczyć się we Wrocławiu. Chcemy stworzyć im warunki na miejscu. Poza tym do Świdnicy, Żarowa czy Wałbrzycha przyjeżdża coraz więcej zagranicznych inwestorów z rodzinami. Oni również chcieliby mieć szkołę, gdzie ich pociechy uczyłyby się w języku angielskim" - mówi Grzegorz Stawarz z Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.
Z pewnością dla wielu zdolnych, młodych ludzi decyzja o konieczności podjęcia nauki poza miejscem zamieszkania jest barierą nie do przeskoczenia. Możliwość kształcenia na miejscu będzie więc wspaniałą propozycją powiatowej oświaty. Nauka w klasie objętej programem IB jest bezpłatna, uczniowie muszą jednak wnieść opłaty egzaminacyjne i kupić podręczniki.
Aby dostać się do klasy z międzynarodowym programem nauczania absolwenci gimnazjów będą musieli zdać specjalny egzamin. Potem czeka ich szereg zajęć i mnóstwo nauki. Program kończy się egzaminem, który trwa trzy tygodnie. Uczniowie zdają cześć przedmiotów: obowiązkowo język polski, język obcy i matematykę. Uczeń musi również wybrać jeden przedmiot społeczny - historię, geografię lub ekonomię, jeden eksperymentalny: biologie, chemię lub fizykę, a także jeden przedmiot dodatkowy. Dodatkowo czeka go napisanie pracy dyplomowej w języku angielskim i zaliczenie udziału w programie CAS (Creativity Action Service) poprzez aktywne uczestnictwo w działalności pozaszkolnej, tj. w działaniach społecznych, sportowych i twórczych w wymiarze sześciu godzin tygodniowo.
Planowane uruchomienie klasy z maturą międzynarodową ma nastąpić we wrześniu tego roku. Do czerwca będzie trwała rekrutacja. Ważną informacją jest ta, że uczeń nawet jeśli już chodzi do jakiejś szkoły a chciałby ją zmienić na klasę z IB, może tego dokonać. Wszystko dlatego, że nauka w tym systemie zaczyna się od II klasy. Równolegle rekrutowani będą uczniowie do klasy innowacyjnej, która staruje praktycznie zaraz po ukończeniu gimnazjum.
Jest jednak warunek. Wszystkie zajęcia w programie IB prowadzone są w języku angielskim (oczywiście z pominięciem lekcji z innych języków obcych), tak więc udział w programie wymaga od ucznia biegłej znajomości języka angielskiego. Natomiast szkoła musi otrzymać akredytację. Czy ją otrzyma dowiemy się za ok. miesiąc, kiedy to wpłynie raport z wynikami wizyty ekspertów z Genewy.
* * *
Matura Międzynarodowa uznawana jest za najlepszy program szkolnictwa średniego. Na program składa się 2-letni kurs o charakterze przed-uniwersyteckim, przypadający w Polsce na klasy 2 i 3 zreformowanego liceum ogólnokształcącego. Kurs taki kończy się egzaminem dojrzałości uznawanym na całym świecie i najczęściej pozwala na wybór uniwersytetu (honorującego IB) bez egzaminów wstępnych.
Monika Żmijewska
Rzecznik Prasowy - swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej