Prezydenci 15 polskich miast, 20 lutego, uzgodnili oficjalne wystąpienie, kończące szczyt N15.
Spotkanie 15 najlepszych prezydentów polskich miast wg rankingu „Newsweeka”, zorganizowano w Świdnicy we wtorek, 17 lutego. Na zaproszenie prezydenta miasta Wojciecha Murdzka do Świdnicy przyjechało 12 włodarzy. Ostateczne stanowisko zaakceptowała cała „piętnastka” i zostanie ono przekazane władzom centralnym.
– Chcemy, by głos samorządu był bardziej słyszalny, niezależnie od barw politycznych. Chcemy walczyć z absurdami urzędniczymi i prawnymi, które komplikują życie, a są pomysłami płynącymi z Warszawy. Generują one dodatkowe koszty, a w obliczu kryzysu powinniśmy raczej liczyć się z oszczędnościami i lepszym gospodarowaniem – tłumaczy prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.
Debatę w Świdnicy o kryzysie poprowadził Michał Kobosko, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”. Zapis debaty dostępny jest na www.um.swidnica.pl.
Wzięli w niej udział: Piotr Przytocki, Krosno; Rafał Dutkiewicz, Wrocław; Janusz Żmurkiewicz, Świnoujście; Adam Fudali, Rybnik; Marek Obrębalski, Jelenia Góra; Wojciech Murdzek, Świdnica; Andrzej Dziuba, Tychy; Konstanty Dombrowicz, Bydgoszcz; Jerzy Kropiwnicki, Łódź; Mirosław Milewski, Płock; W zastępstwie prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, w debacie wziął udział wiceprezydent Krzysztof Nowak; w zastępstwie prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca – wiceprezydent Stanisław Sienko, w zastępstwie prezydenta Elbląga, Henryka Słoniny – wiceprezydent Witold Wróblewski.
Samorządowcy zapowiadają kolejne spotkanie. Wśród gości mają się znaleźć m.in. współtwórcy ustawy samorządowej profesorowie: Michał Kulesza i Jerzy Regulski.
***
Ranking prezydentów polskich miast wg „Newsweeka”:
1. Krosno, Piotr Przytocki
2. Wrocław, Rafał Dutkiewicz
3. Rzeszów, Tadeusz Ferenc
4. Świnoujście, Janusz Żmurkiewicz
5. Gorzów, Tadeusz Jędrzejczak
6. Elbląg, Henryk Słonina
7. Rybnik, Adam Fudali
8. Gdynia, Wojciech Szczurek
9. Jelenia Góra, Marek Obrębalski
10. Świdnica, Wojciech Murdzek
11. Tychy, Andrzej Dziuba
12. Bydgoszcz, Konstanty Dombrowicz
13. Szczecin, Piotr Krzystek
14. Łódź, Jerzy Kropiwnicki
15. Płock, Mirosław Milewski.
Świdnica, 20.02.2009 r.
Wystąpienie prezydentów miast wyróżnionych
w rankingu tygodnika „Newsweek”
Zebrani w Świdnicy prezydenci miast wyróżnieni w rankingu tygodnika „Newsweek” (N15) uznali, że ich aktywne działania, chociaż dotyczą lokalnych społeczności, mają duże znaczenie dla przezwyciężenia skutków kryzysu gospodarczego w kraju. Postanowili więc upowszechnić wiedzę o stosowanych „dobrych praktykach”, które są konkretną odpowiedzią samorządów na recesję.
Pełne wykorzystanie doświadczeń i możliwości samorządu wymaga jednak bardziej partnerskich relacji z władzą centralną. W szczególności oczekiwane jest:
pełne, wiarygodne i szybsze informowanie o konsekwencjach sytuacji gospodarczej państwa dla dochodów samorządów,
wsparcie inwestycji realizowanych z udziałem środków Unii Europejskiej poprzez stworzenie efektywnego systemu zapewniającego płynność ich finansowania (zaliczkowanie, prefinansowanie, szybkie przekazywanie należnych płatności),
usunięcie przepisów krępujących inicjatywę i kreatywność samorządów lub zmuszających do wykonywania prac o wątpliwej przydatności,
dynamiczne tworzenie realnych instrumentów prawnych dostosowanych do zmieniającej się rzeczywistości na rynku pracy, w szczególności ustawy o promocji zatrudnienia,
rozważenie zasadności naliczania podatku VAT przy realizacji inwestycji samorządowych z udziałem środków unijnych.
Prezydenci grupy N15 biorąc pod uwagę ilość i wielkość realizowanych zadań oraz zakres odpowiedzialności wobec obywateli, wskazują na zasadnicze znaczenie roli samorządu lokalnego dla funkcjonowania państwa. Dlatego wyrażają przekonanie, że zbędne obowiązki i istniejące ograniczenia dotyczące aktywności samorządu powinny być przedmiotem troski obywateli, Rządu i Sejmu RP w stopniu porównywalnym z uwagą, jaką przywiązuje się do wprowadzenia ułatwień funkcjonowania sfery przedsiębiorczości.
Prezydenci grupy N15 doceniają rolę istniejących ogólnokrajowych i lokalnych przedstawicielstw gmin, miast, powiatów i województw samorządowych. Za konieczne jednak uznają większą integrację środowiska, także poprzez ścisłą współpracę istniejących korporacji samorządowych, której efektem powinno być zainicjowanie we współpracy z uznanymi autorytetami w dziedzinie samorządu zmian ustawowych oraz ustrojowych, tworzących nowe możliwości rozwoju samorządu terytorialnego, łącznie z dyskusją o możliwości przekształcenia Senatu RP w Izbę Senacko-Samorządową. Dążenie do tego celu jest ważnym powodem, dla którego zebrani w Świdnicy zamierzają kontynuować swą współpracę.
Prezydenci zebrani w Świdnicy wyrażają nadzieję na dalsze życzliwe zainteresowanie wszystkich mediów problematyką samorządową i liczą na wsparcie działań poprawiających jakość funkcjonowania samorządu terytorialnego, a w szczególności opisanych w niniejszym wystąpieniu.
Z upoważnienia prezydentów grupy N15
Wojciech Murdzek
Prezydent Świdnicy
Źródło: um.swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej