Konsekwencje polityczne, społeczne i ekonomiczne – pod różnymi aspektami omawiano na naszej uczelni obrady Okrągłego Stołu, który miał miejsce równo 20 lat temu. „Okrągły Stół - przyczyny i skutki porozumienia” - pod takim tytułem odbyła się w tym tygodniu na PWSZ AS konferencja naukowa. Poświęcona była w całości wydarzeniom sprzed 20 lat, kiedy od lutego do kwietnia trwały obrady Okrągłego Stołu – porozumienia władzy z opozycją w PRL. Porozumienia, które w krótkim czasie zmieniło w Polsce bardzo wiele, począwszy od systemu politycznego przez stosunki społeczne, sytuację ekonomiczną, stosunki własnościowe. O wydarzeniach opowiadali ich bezpośredni uczestnicy – Władysław Frasyniuk i Leszek Budrewicz, głos w wystąpieniach i swoich pracach zabierali naukowcy średniego i młodego wieku. Często ci, którym życie zawodowe i społeczne przewróciło się do góry nogami, a także ci, którzy już weszli w dorosłość w zupełnie innych warunkach niż to miało miejsce za życia ich rodziców. O tym, że Okrągły Stół wzbudza nadal kontrowersje i zróżnicowane opinie można przekonać się niemal każdego dnia, podczas ważnych wydarzeń politycznych w kraju. Są jego zwolennicy i przeciwnicy. Dlatego oryginalnym pomysłem konferencji były dwie sale, w których zebrali się zwolennicy i przeciwnicy tego wydarzenia sprzed 20 lat. Można było w jednej z nich posłuchać opinii pozytywnych, a w drugiej negatywnych. Następnego dnia spotkania odbywały się w już jednej sali.
- Mamy poczucie, że młodym ludziom nadal trzeba pokazywać najnowsze wydarzenia historyczne, że okres studiów to akurat dobry czas na to, by zrozumieć co się w Polsce stało w ostatnich 20 latach, bo w szkołach średnich często na ten temat mówi się mało – informowała o powodach zorganizowania tej konferencji rektor PWSZ AS prof. Elżbieta Lonc.
Konferencję przygotował Instytut Społeczno-Prawny PWSZ AS, uczelni która w tym roku obchodzi jubileusz 10 –lecia swojej działalności.
(BS) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej