Mniejszy podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców, specjalna strona internetowa z informacjami oraz cykliczne spotkania.
To efekty posiedzenia Zespołu Doradczego w Sprawie Kryzysu, który powołał prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. Pierwsze spotkanie zakończyło się w środę, 18 marca. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz miasta, powiatu, urzędu pracy, skarbowego, dużych i średnich przedsiębiorstw, rzemieślników i stowarzyszeń przedsiębiorców.
Jaki jest cel spotkania?
– Współpraca różnych środowisk, ze szczególnie mocną reprezentacją biznesu w trudniejszym czasie kryzysu jest konieczna. Tylko w tak dużym gronie mamy szansę na szybką wymianę pomysłów oraz informacji przydatnych w walce z trudnościami finansowymi zarówno samorządu, firm, jak i mieszkańców – uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Podobnie myślą inni członkowie Zespołu Doradczego:
– W Urzędzie Skarbowym widać, po dynamice dochodów, np. na przykładzie podatku VAT, jakie przełożenie ma kryzys na rzeczywistość finansową. Druga sprawa to ulgi, wniosków jest coraz więcej. Zachwiana jest płynność finansowa w firmach. Nie możemy czekać na tąpnięcie, trzeba działać już teraz. Dlatego uważam, że pomysł powołania Zespołu jest dobry, bo jestem przekonana, że wspólnie możemy spróbować łagodniej przejść przez kryzys – mówi Krystyna Bobrowicz-Walkowska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Świdnicy.
Świdnickie przedsiębiorstwa zmniejszają wydatki na swoją działalność, ograniczają zatrudnienie. Również miasto w ramach walki z kryzysem zdecydowało sie na ponad czteromilionowe cięcia i przesunięcia budżetowe.
– Pogorszenie na rynku pracy daje się zauważyć od listopada 2008 r., a szczególnie było to widoczne w styczniu. Widać, że największy udział w tym mają osoby zatrudnione na czas określony, z którymi nie przedłużono umów. Dla pracodawcy w tym momencie ważniejszy jest pracownik stały. Mamy mniej ofert pracy o ok. 30%. Obecnie nie ma informacji co do zwolnień grupowych – mówi Tadeusz Kotlarski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
– To nie jest pierwszy kryzys, który dotyka nasze miasto. Najbardziej dotkliwy był na początku 2000 roku. Wtedy bezrobocie sięgnęło 28%, nie było możliwości kredytowych, a dodatkowo ówczesne władze podejmowały błędne decyzje. Teraz mamy przyczyny wyłącznie zewnętrzne. Receptą na poprzedni kryzys było stwarzanie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i dla inwestowania w mieście, utrzymywanie względnie niskich obciążeń fiskalnych w zakresie opłat lokalnych. Czy teraz takie posunięcia wystarczą? Dziś dodatkowo należy pójść w kierunku wydatkowania środków publicznych na podtrzymanie koniunktury w mieście, w tym inwestycje infrastrukturalnie – dodaje Ryszard Wawryniewicz, świdnicki wicestarosta.
Dodatkową formą pomocy miasta dla przedsiębiorców ma być obniżka od połowy roku stawek podatku od nieruchomości.
– W Świdnicy podatek od nieruchomości ciągle jest jednym z najniższych w regionie, ale po licznych rozmowach z przedsiębiorcami uznałem, że warto go obniżyć. Takiej sytuacji nie było chyba jeszcze nigdzie w Polsce, że w połowie roku obniżane są opłaty. Gotową uchwałę skierujemy pod obrady Rady Miejskiej już w przyszłym tygodniu. Jeśli radni oraz prawny nadzór ją zaakceptują niższe stawki dla przedsiębiorców wejdą w życie w połowie tego roku – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Mniejsze wpływy w podatku od nieruchomości szacowane są na 300-400 tys. zł jeszcze nie wiadomo z jakich wydatków miasto będzie musiało zrezygnować, czy też zwiększy deficyt.
Niezależnie od tego już wcześniej prezydent zdecydował, że nie będą przygotowywane w bieżącym roku zmiany opłat użytkowania wieczystego. Jest to korzystne zarówno dla firm, jak i obywateli posiadających własne mieszkania oraz bardzo licznej grupa posiadaczy garaży.
– Mimo kryzysu nie przekreślimy naszych marzeń i aspiracji, stąd wielomilionowe inwestycje, które ufamy, że wyzwolą ożywienie w gospodarce. Wspólnie damy radę przezwyciężyć skutki kryzysu – dodaje prezydent Świdnicy.
Źródło: um.swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej