Zarządca wojewódzki, powiatowy czy gminny. Gestorów wielu niestety wciąż jeden i ten sam rozgrzewający do czerwoności problem… dziurawe drogi. Policzenie jezdni, które po zimie w Wałbrzychu i jego okolicach wymagają remontu zajęłoby wiele czasu. Najbardziej mieszkańcy ubolewają nad stanem ul. Andersa, znajdującej się w wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień.
- Niestety ta droga nie nadaję się zarówno do jazdy jak i ruchu pieszego! Do niczego się nie nadaje! Właśnie przed chwilą wyrwało mi z zawieszenia przegub, rozleciał się i niestety dalej nie ruszę – relacjonuje jeden z mieszkańców miasta, który stosunkowo rzadko przejeżdża swoim samochodem przez ulicę Andersa.
Mamy początek marca. Po ciężkich dwóch miesiącach, w końcu zmotoryzowani mieszkańcy Wałbrzycha doczekają się załatania wielkich dziur, których na głównej drodze Białego Kamienia nie sposób dziś zliczyć. Zapewnienia o tymczasowym załatwieniu problemu z ust marszałka województwa usłyszał niedawno prezydent Piotr Kruczkowski.
- Praktycznie wszystkie uwagi krytyczne, bardzo krytyczne, przekazujemy do prezydenta miasta. Te uwagi kierujemy również do zarządcy drogi. Przypomnę, że ulica Andersa jest drogą wojewódzką i podlega marszałkowi. Liczymy, że w najbliższym czasie rozpoczną się bieżące remonty tej drogi na takim poziomie, by ta nie stanowiła zagrożenia zarówno dla ruchu kołowego jak i pieszego – zapewnia Andrzej Piękny, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu.
Z rozmów z kierowcami wynika, że łatanie dziur na dłuższą metę nie sprawdza się. W miejsce jednych powstają bowiem drugie. Mieszkańcy modlą się wręcz o to, by planowany przez zarządcę drogi generalny remont nawierzchni jak najszybciej się rozpoczął.
- Liczymy na to, że zgodnie z harmonogramem, w kwietniu wejdzie na ul Andersa generalny wykonawca przebudowy, która obejmie nawierzchnię jezdni i chodniki – dodaje Andrzej Piękny.
Niby to tylko miesiąc ale i tak dużo dla osób, które w ostatnim czasie przejeżdżając przez tę ulicę straciły sporo nerwów i pieniędzy na naprawę podzespołów swoich samochodów. Na razie nie pozostaje nic innego jak tylko, starać się o odszkodowania od zarządcy drogi. Kierowcy wierzą także, chociaż już coraz słabiej w to, że na innych ulicach miasta też niebawem rozpoczną się remonty.
– Będę się starał o zwrot kosztów naprawy. Rozumiem opony, te można przebić na dziurach w innych miejscach naszego miasta. Samochód był sprawny, a teraz nie jest! Nikt co miesiąc nie będzie przecież odwiedzał warsztatów. To chore – podkreśla nasz Czytelnik, który uszkodził zawieszenie swojego pojazdu na ul. Andersa.
Przypomnimy, że zapowiadany od dawna remont ulicy Andersa, swoim zasięgiem obejmie całą długość jezdni od skrzyżowania z ulicą Wysockiego praktycznie do granicy miasta, czyli do początku Szczawna Zdroju. Ruch kołowy podczas wymiany wierzchniej części asfaltu odbywać się będzie wahadłowo, możliwy jest także alternatywny przejazd ulicą Dąbrowskiego.
Norbert Grabowski / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej