Zgodnie z wymogiem Ramowej Dyrektywy Wodnej 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2000 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu kontynuuje prace mające na celu zapewnienie udziału społeczeństwa w procesie przygotowywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.
Proces opracowywania planów gospodarowania wodami w Polsce został podzielony na ki1ka etapów. Realizacja wszystkich prac obejmuje lata 2004 - 2009. Do chwili obecnej przeprowadzono dwie tury konsultacji społecznych, których celem było uzyskanie opinii nt. dwóch dokumentów: "Harmonogramu i programu prac związanych ze sporządzaniem planów gospodarowania wodami dla obszarów dorzeczy wraz z zestawieniem działań. które należy przeprowadzić w drodze konsultacji", konsultowanego od 22.12.2006 r. do 22.06.2007 r. oraz "Przeglądu istotnych problemów gospodarki wodnej dla obszarów dorzeczy", konsultowanego od 22.12.2007 r. do 22.06.2008 r.
Obecnie, podczas III tury konsultacji, chcemy poznać Państwa opinię odnośnie projektów planów gospodarowania wodami dla obszarów dorzeczy w części dotyczących regionów wodnych na obszarze działania naszego Zarządu.
Zgodnie z tym uprzejmie informuję o rozpoczęciu 22 grudnia 2008 r. sześciomiesięcznych konsultacji trzeciego dokumentu, jakim są projekty planów gospodarowania wodami dla obszarów dorzeczy. W Polsce wyznaczono 10 obszarów dorzeczy, dla których sporządzono odrębne projekty planów gospodarowania wodami. Na obszarze działania RZGW we Wrocławiu znajdują się dorzecza: Odry (ok. 99.40% obszaru), Łaby (ok. 0,6%) i Dunaju (poniżej 0,01%).
Konsultacje obejmują trzy dokumenty: "Projekt planu gospodarowania wodami dla obszaru dorzecza Odry", "Projekt planu gospodarowania wodami dla obszaru dorzecza Łaby" oraz "Projekt planu gospodarowania wodami dla obszaru dorzecza Dunaju".
Projekt planu gospodarowania wodami jest dokumentem zawierającym charakterystykę całego dorzecza znajdującego się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wraz z analizą stanu wód powierzchniowych i podziemnych, ponadto zawiera wykaz oraz opis działań, które należy zrealizować aby osiągnąć dobry stan wód zgodnie z wymaganiami RDW.
Konsultowany dokument ze względu na swoją obszerność dostępny jest na stronie internetowej RZGW we Wrocławiu pod adresem: www.rzgw.wroc.pl w linku pt. "Udział społeczeństwa" oraz w siedzibach RZGW we Wrocławiu.
Termin zakończenia konsultacji dokumentu określono na 22 czerwca 2009 r. co powinno gwarantować odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się z nim i wniesienie ewentualnych uwag lub opinii, które prosimy przesyłać:
- listownie (wraz z wypełnioną ankietą) na adres: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, ul. C. K. Norwida 34, P nr 1432, 50-950 Wrocław;
- pocztą elektroniczną na adres: public@rzgw.wroc.pl
W ramach konsultacji nasz Zarząd, od kwietnia do czerwca 2009 roku, planuje przeprowadzić sześć spotkań konsultacyjno-informacyjnych, podczas których będą mogli Państwo uzyskać więcej informacji odnośnie projektów planów gospodarowania wodami oraz przedstawić swoją opinię. Uwagi i opinie zostaną przesłane do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) i posłużą do opracowania ostatecznej wersji dokumentu.
Szczegółowych informacji dotyczących udziału społeczeństwa we wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej udzielają: Alicja Skowron tel. 071 33 78 984, Magdalena Zielińska tel. 071 33 78 803, poczta elektroniczna public@rzgw.wroc.pl.
Źródło: um.walbrzych.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej