Bezpieczeństwo w internecie. Już drugi raz na ten temat debatowali w Wałbrzychu eksperci z policji, pedagodzy i przedstawiciele portali internetowych. Z psychologiem policyjnym Rafał Skrzyńskim o tym, jak chronić dzieci, siebie, swoje dane i nie paść ofiarą oszustów, czy nawet przestępców, rozmawiała Barbara Szeligowska.
Czy istnieje sposób, aby uchronić się przed zagrożeniami, czyhającymi w sieci?
Rafał Skrzyński: - To nie jest łatwe, bo chociaż jesteśmy dorośli, to często kierujemy się mechanizmami dziecięcymi. Na przykład wydaje nam się, że skoro jesteśmy w naszym bezpiecznym domu, to nic nam nie grozi. Ten mechanizm często pcha nas do tego, aby w łatwowierny sposób dzielić się z innymi poufnymi informacjami, co może bardzo nam skomplikować życie. Kolejna kwestia, to poczucie anonimowości, co również jest bardzo mylące, bo jak wiadomo, każdy komputer może doprowadzić do jego użytkownika. To było szeroko omawiane na konferencji. O to właśnie chodzi, aby uświadomić użytkownikom sieci często zupełnie podstawowe zagrożenia. Jeśli będziemy o tym pamiętać, nic nam nie grozi.
Co można doradzić rodzicom, których dzieci spędzają przed komputerem długie godziny?
- Przede wszystkim dawkować te zajęcia, a poza tym zadbać, aby komputer znajdował się w ogólnie dostępnym miejscu w mieszkaniu, a nie w pokoju dziecka. Wtedy łatwiej skontrolować, do czego syn albo córka używają internetu. A co najważniejsze, rozmawiać z dzieckiem, znać jego zainteresowania, przestrzec przed skutkami zbyt dużej ufności. Dzieci nie mają w sobie jeszcze takich mechanizmów, które mogą obudzić ich czujność.
Czy sprawdzanie w komputerze historii odwiedzanych przez dziecko stron, nie jest ingerencją w jego osobiste sprawy?
- Nie ma na to gotowej odpowiedzi. Najlepiej ustalić z dzieckiem sposób użytkowania internetu. Młodzież często wykorzystuje internet do prowadzenia swoistego pamiętnika, blogu, opisów własnych przeżyć. To nic złego, taki sposób bycia we własnej grupie rówieśniczej. Nawet, jeśli zauważymy, że dziecko odwiedza strony niepożądane, to jeszcze nie musi być nic groźnego. One to robią z ciekawości. W tym momencie konieczne jest wytłumaczenie, dlaczego nie powinno się takich stron oglądać, należy okazać swoją dezaprobatę, ale zrobić to spokojnie. Internet stał się jedną z dziedzin naszego życia, podobnie, jak na przykład jazda samochodem - jest bardzo przydatny, ale też niesie ze sobą zagrożenia. I po prostu, tak jak w innych sprawach, należy się wykazać zwykłym rozsądkiem.
Rozmawiała Barbara Szeligowska / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej