Wałbrzych, jako miasto niegdyś wojewódzkie, do niedawna nie posiadało urządzenia rejestrującego wykroczenia drogowe. Mowa o fotoradarze, który oprócz popularnych „suszarek”, znajdujących się w dyspozycji wałbrzyskiej policji, jest swojego rodzaju orężem w walce z piratami drogowymi. Zakupiony przez gminę Wałbrzych niespełna pół roku temu fotoradar spełnia oczekiwania straży miejskiej.
- Obserwujemy to, że kierowcy wiedzą, że codziennie praktycznie na którejś z ulic to urządzenie jest i te prędkości, które początkowo były bardzo duże stają się coraz mniejsze. Niestety w wielu przypadkach zmotoryzowani mieszkańcy miasta nagminnie łamią przepisy prawa – mówi Kazimierz Nowak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Wałbrzychu.
Najczęściej dozwolona dopuszczalna prędkość maksymalna przekraczana jest w takich miejscach, jak ulice: Wieniawskiego, Uczniowska czy też Aleja Podwale. Najgorsze jest to, że - pomimo tego, iż praktycznie w każdy weekend fotoradar stoi w tych miejscach - rejestruje ponad kilkadziesiąt wykroczeń, przekroczeń prędkości rzędu 30 - 40 kilometrów na godzinę ponad dozwoloną prędkość. Chwila nieuwagi, noga zbyt mocno przyciśnięta do pedału gazu … błysk i trzeba z popełnionego wykroczenia wytłumaczyć, nierzadko płacąc wysoki mandat.
– Kierowcy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, nie są zadowoleni z wyniku rozmów z funkcjonariuszem straży miejskiej, bo w większości wypadków kończy się on wystawieniem wysokiego mandatu oraz dopisaniem do konta posiadacza prawa jazdy dodatkowych punktów karnych. Tych spraw jest dość dużo. Od momentu kiedy dostaliśmy ten fotoradar zarejestrowanych wykroczeń jest już ponad 3 tysiące – podkreśla Andrzej Piotrowski, kierownik Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Wałbrzychu.
Wśród łamiących obowiązujące przepisy trafiają się także rekordziści. Niechlubnym wynikiem może się pochwalić kierowca samochodu, który w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje jazda z prędkością 50 kilometrów na godzinę, jechał prawie 150 km/h. Jedyne czego na dziś nie muszą obawiać się mieszkańcy poruszający się po mieście swoimi autami to to, że na razie w Wałbrzychu nie pojawi się drugi fotoradar
- Jedno urządzenie jak na razie w zupełności wystarcza. Rejestruje bardzo dużo wykroczeń. Staramy się być jednak tolerancyjni i te nastawienia nie są aż tak bardzo rygorystyczne dla kierowców. Mowa o tolerancji w przedziale od 30 do 40 procent i jeżeli ktoś jedzie rozsądnie, na pewno nie zostanie zarejestrowany – dodaje Kazimierz Nowak.
Trzeba uważać tym bardziej, że nie tak dawno uchwalono ustawę – zmiana do ustawy o ruchu drogowym. Jeżeli te przepisy wejdą w życie a wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie to kary będą jeszcze większe. Najwyższy mandat, który będzie można otrzymać, wzrośnie do tysiąca złotych, a właściciele pojazdów, którzy nie wskażą kto kierował w danym dniu samochodem, będą zmuszeni taki mandat zapłacić za kierującego.
Norbert Grabowski / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej