Konflikt Gruzji z Rosją pokazuje jak wielce zakłamana jest polityka. Oto matka Rosja staje w obronie uciśnionych przez Gruzję Osetyńców i Abchazów, deklarując przy tym obu narodom pomoc w pełnym usamodzielnieniu się, a raczej w pełnej separacji od ojczyzny Stalina. A przecież niedawno Rosjanie nie chcieli uznać separacji Kosowa, o Czeczenii już nie wspominając. Z drugiej strony część państw (w tym Polska) uznaje niepodległość Kosowa, czyli oderwanie tej prowincji od Serbii, popiera separatystyczne dążenia Czeczeńców, Tybetańczyków i innych uciśnionych narodów , ale jednocześnie murem staje po stronie Gruzji, podkreślając nienaruszalność granic byłej republiki Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W tym miejscu rodzi się pytanie: dlaczego nikt oficjalnie nie popiera separatystów z Irlandii Północnej, z Kraju Basków, Quebeku czy naszego Śląska? Odpowiedź jest prosta: nie ma w tym żadnego interesu. Ani politycznego, ani ekonomicznego. Nie łudźmy się: Rosji nie zależy na uciśnionych Osetyńcach i Abchazach. Rosja za wszelką cenę chce odbudować swoją mocarstwową pozycję na światowej scenie (przez pokaz siły militarnej oraz przez dominację na rynku gazu ziemnego i ropy naftowej), a przy okazji utemperować nieprzychylnych sąsiadów.
A Gruzja? Za wszelką cenę broni swojego stanu posiadania. Także za cenę życia swoich obywateli. I jak w tej sytuacji powinna zachować się wspólnota międzynarodowa, w tym Polska? Stanowczo, ale też rozważnie. Gdy giną niewinni ludzie, to nie ma czasu na dywagacje, tylko trzeba jak najszybciej przerwać działania wojenne i zapewnić pomoc humanitarną dla ludności cywilnej. A potem, przy udziale wszystkich stron konfliktu, trzeba jak najszybciej znaleźć sposób na trwałe uniknięcie kolejnych przypadków agresji, która mogłaby mieć tragiczne skutki dla niewinnych ludzi. W ostatnich tygodniach politycy różnych narodowości mówili dużo i płomiennie na temat sytuacji w Gruzji. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków mówili o polityce, a nie o ludziach.
Źródło: Robert Radczak / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej