W Świdnicy ruszył punkt Biura Porad Obywatelskich. Mimo że oficjalne otwarcie placówki zaplanowano na piątek, 15 maja, to osoby potrzebujące porady obywatelskiej mogą z niej skorzystać w każdą środę w godz. 14.00-18.00.
Wystarczy umówić się wcześniej telefonicznie lub przyjść osobiście. Nowe biuro działa w budynku przy ul. 1 Maja 23/10 i kieruje nim Stowarzyszenie Obrony Praw Człowieka i Obywatela „St.O.P.”, które od maja 2006 roku prowadzi identyczną działalność w Wałbrzychu.
- W naszych biurach umożliwiamy mieszkańcom dostęp do poradnictwa i rzecznictwa obywatelskiego. Nasze usługi świadczymy bezpłatnie, zapewniając dostęp do aktualnej informacji obywatelskiej i prawnej, przekazanej przez wykwalifikowanego doradcę w sposób jasny i zrozumiały. Doradca wyjaśnia, pokazuje możliwości rozwiązania problemu i pomaga napisać stosowne pismo – tłumaczy Wanda Bielańska prezes stowarzyszenia „St.O.P.” i dodaje. – Korzystający z naszych porad cieszą się, że świadczymy je bezpłatnie. Chwalą sobie również poufność udzielanych porad i bezstronność, ponieważ jesteśmy apolityczni.
Lokal, w którym biuro działa w Świdnicy bezpłatnie udostępniły władze miasta.
- Niezwykle ważną rzeczą jest, by mieszkańcy znali swoje prawa. Dzięki temu łatwiej mogą rozwiązywać problemy, czy też uzyskać pomoc. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, ale i negatywnych emocji przy załatwianiu nawet prostych spraw. Jak wiemy nieznajomość prawa nie zwalnia nas od odpowiedzialności. Niezwykle ważny jest również fakt, że w świdnickim biurze porad świdniczanie mogą liczyć na rzetelną pomoc świadczoną, przez wykwalifikowane osoby – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Jak zapewniają przedstawiciele stowarzyszenia w Świdnicy planują rozszerzać swoją działalność.
- Jeśli świdnicki punkt będzie odwiedzało wielu mieszkańców, to z pewnością będziemy częściej obecni – zapowiada Wanda Bielańska.
* * *
W świdnickim punkcie Biura Porad Obywatelskich można uzyskać pomoc w zakresie spraw:
- rodzinnych (np. alimenty, podziały majątku itp.),
- mieszkaniowych (zadłużenia, wynajmu, zaleganie z opłatami, sprawy spadkowe itp.),
- świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
- świadczeń socjalnych (pomoc rzeczowa i materialna, przysługujące dodatki, kryteria udzielania pomocy itp.),
- zatrudnienia (kodeks pracy, rodzaje zatrudnienia, prawa kobiet w ciąży itp.),
- bezrobocia (doradztwo w zakresie formułowania CV, aktywne formy poszukiwania pracy itp.), procedury administracyjnej, cywilnej i karnej.
Doradcy udzielają porad osobiście, a także telefonicznie (074 665-16-60), listownie (ul. Mickiewicza 29, 58-300 Wałbrzych), za pomocą poczty elektronicznej (e-mail: wbpo@poczta.fm) oraz komunikatorów: GG (nr 4598538), Skype (BPOWalbrzch).
Punkt Porad w Świdnicy działa w budynku, przy ul. 1-Maja 23/10, w środy w godz. 14.00-18.00.
***
Świdnicki punkt Biura Porad Obywatelskich powstał w ramach projektu „Biuro Porad Obywatelskich – poMOC dla Ciebie i Twojej rodziny”, zrealizowanego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Źródło: um.swidnica.pl
roman 2009.05.10 11:40:40 IP: 62.141.212.165 | Witam,brawo Panie Prezydencie Murdzek za udostępnienie bezpłatnie lokalu na biuro i,że w Świdnicy nareszcie będzie gdzie udać się po pomoc prawną. |
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej