Miało być pięknie jak nigdy, a wyszło jak zawsze… Przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie liczyliśmy nasze medalowe szanse i wieszczyliśmy sportowy sukces, jakiego nie było od lat. Tymczasem chińskie areny sprowadziły nas, wiecznie niepoprawnych hurra - optymistów, na ziemię. I trzeba przyznać, że było to twarde lądowanie. Nie dość, że na pierwszy krążek podczas kończącej się olimpiady przyszło nam czekać tydzień, to w dodatku co rusz zawodzili nas ci, na których liczyliśmy najbardziej. Oczywiście, trzeba sobie jasno powiedzieć, że sport jest dyscypliną nieprzewidywalną i właśnie na tym polega jej największy urok. Bo gdyby nie ta nieobliczalność sportowych zmagań, to nie byłoby nam dane cieszyć się choćby z brązowego krążka wałbrzyszanki Agnieszki Wieszczek. Ale niedosyt pozostaje. Czy jednak powinno nam towarzyszyć to uczucie? Wiadomo: szkoda straconych szans na medale pływaków, szermierzy, lekkoatletów, ciężarowców, zapaśników, żeglarzy, a przede wszystkim siatkarek, siatkarzy i szczypiornistów. Z drugiej jednak strony trzeba sobie zadać pytanie o kondycję polskiego sportu, który od 1989 roku - delikatnie mówiąc - kuleje.
Naszym reprezentantom w różnych dyscyplinach udaje się co pewien czas podbić światowe areny, ale w większości przypadków trudno doszukiwać się jakichś stałych tendencji. Dlaczego? Ponieważ w warunkach wolnego rynku finansowanie sportu jest zadaniem dla samorządów i rządu oraz… bogatych zapaleńców. A tych ostatnich nie tylko nie przybywa, ale wręcz ubywa. Powód? Brak przepisów podatkowych zachęcających do wspierania sportowców, bałagan organizacyjny w federacjach, korupcja oraz fatalna baza, a w wielu wypadkach jej brak. I choć mówi się, że pieniądze to nie wszystko, to jednak współczesny sport wyczynowy nie może się bez nich obejść. Tymczasem po każdych mniej lub bardziej przegranych imprezach rangi olimpiady lub mistrzostw świata decydenci mówią o konieczności zmian systemowych i w zdecydowanej większości przypadków na słowach się kończy. A trenerzy nadal pracują za grosze w warunkach urągających ich kwalifikacjom i osiągnięciom, a my żyjemy kolejnymi złudzeniami i marzymy o potędze. Ale marzenia nic nie kosztują.
Źródło: Robert Radczak / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej