Przedstawmy sylwetkę prof. zw. dr hab. Elżbiety Lonc, która od 1 września 2008r. piastuje funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Pani profesor z wykształcenia jest biologiem, specjalistką w zakresie parazytologii. Pracę zawodową rozpoczęła na stanowisku asystenta Uniwersytecie Wrocławskim, z którym jest związana od lat siedemdziesiątych. W latach osiemdziesiątych przebywała na stypendium naukowym w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadziła badania naukowe zakończone obroną pracy habilitacyjnej Phenetic classification of Ricinidae /Phthiraptera: Amblycera. Po powrocie ze stypendium kontynuowała pracę na uniwersytecie, gdzie w latach 1991-1996 pełniła funkcję prodziekana ds. dydaktycznych na Wydziale Nauk Przyrodniczych. W latach 1997-2005 była członkiem Uczelnianej Komisji Akredytacyjnej dla studiów z zakresu ochrony środowiska, zaś w latach 2005-2007 członkiem Państwowej Komisji Akredytacyjnej w zespole ds. kierunków przyrodniczych. Od 1995 r. jest również pani profesor członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych (EADS), zaś od 1998 krajowym koordynatorem w unijnym programie ESSENCE (Environmental Sciences Strengthened in Europe by Networking, Conference and Education).
Profesor Lonc wielokrotnie uczestniczyła w kilkunastu TEMPUSowskich szkoleniach z zakresu ochrony środowiska, m.in. na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech, Włoszech, Słowacji, Szwecji, Portugalii i Hiszpanii. Od 2000 r. pani profesor jest zawodowo związana również z naszą uczelnią, jako pracownik Instytutu Turystyki. W latach 200-2003 pełniła funkcję Kierownika Zakładu Przyrodnicze podstawy turystyki, a od 2007 r. jest instytutową koordynatorką ECTS i programu Erasmus. Jest autorką wielu artykułów w prasie fachowej z zakresu parazytologii, edukacji ekologicznej i zdrowotnej, ekofilozoficznych podstaw kształcenia na rzecz zrównoważonego rozwoju, redaktorem prac zbiorowych, a także autorem samodzielnych opracowań. Aktywna uczestniczka wielu międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konferencji naukowych. Jest także promotorem czterech prac doktorskich, kilkudziesięciu prac magisterskich oraz licencjackich. Warto także dodać, że pani profesor jest członkiem wielu towarzystw oraz stowarzyszeń, m.in. Polskiego Towarzystwa Biometrycznego, Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego, Komitetu Parazytologii PAN i Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Jej dorobek naukowy, doświadczenie oraz zaangażowanie w pracę zostało wielokrotnie dostrzeżone przez władze uczelni, czego najlepszym dowodem są nagrody rektora uniwersytetu i PWSZ, Złoty Krzyż Zasługi (1995) oraz medal Komisji Edukacji Narodowej (1997).
Źródło: 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej