Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP), odpowiadająca za rozdział dotacji unijnych dla dolnośląskich przedsiębiorców, ogłosiła kolejny konkurs. Do podziału jest ponad 114 mln (114 244 705) złotych. Przeznaczono je na dofinansowanie inwestycji innowacyjnych na poziomie firmy.
- Innowacyjność na poziomie przedsiębiorstwa oznacza wprowadzenie nowych dla firmy produktów, technologii, procesów produkcyjnych, usług i sposobów świadczenia usług – wyjaśnia dyrektor Barbara Kaśnikowska. Szefowa DIP przypomina, że we wcześniejszym, grudniowym, konkursie dofinansowanie przyznano 100 firmom (czyli co trzeciej z wszystkich, które swoje wnioski zarejestrowały), a najwyższa zatwierdzona kwota dotacji wyniosła 4 799 880 zł.
Barbara Kaśnikowska przytacza przykłady inwestycji, które są realizowane dzięki dotacjom z pierwszej edycji tego konkursu: - W regionie będą produkowane nowoczesne urządzenia do utylizacji odpadów niebezpiecznych. Wdrożona zostanie technologia umożliwiająca wytwarzanie elementów protezy podudzia ludzkiego, z mechaniką odwzorowującą pracę kości, mięśni i ścięgien. Produkowane urządzenie zapobiegającego przypadkowemu porażeniu prądem osób naprawiających tabor kolejowy i tramwajowy. Powstaną prototypy wycinarek laserowych.
W ogłoszonym dziś konkursie o dotacje mogą się ubiegać mikrofirmy, które działają dłużej niż dwa lata, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Mogą liczyć na sfinansowanie do 60 proc. kosztów inwestycji. Ogłoszenie konkursu dziś (14 maja) oznacza, że dokładnie za miesiąc – 15 czerwca - firmy będą internetowo rejestrować wnioski o dofinansowanie (poniżej opis procedur).
Środki na dotacje pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa. Są udostępniane poprzez RPO (Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013) w ramach tzw. schematów.
SCHEMAT 1.1 A2:
Dotacje inwestycyjne dla MSP wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie przedsiębiorstwa.
Projekty składane w ramach tego konkursu muszą prowadzić do:
- zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego,
- wprowadzenie nowych produktów lub usług,
- zmiany w sposobie świadczenia usług.
Konkurs przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikrofirm działających powyżej 2 lat.
Innowacja musi wystąpić co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych (czyli tych, które mogą być dofinansowane) w projekcie: 100 tys. PLN, maksymalna: 8 mln PLN .
PROCEDURY
• Nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji ogłoszono na stronie www.dip.dolnyslask.pl oraz w prasie regionalnej.
• Przedsiębiorcy będą mieli miesiąc na napisanie wniosku. Robią to korzystając z generatora wniosków udostępnionego na stronie DIP. W tym czasie mogą korzystać z pomocy punktu informacyjnego DIP i wyjaśniać wszelkie wątpliwości telefonicznie: (071) 776 58 12 (-14), mailowo: info.dip@umwd.pl lub osobiście w siedzibie Instytucji.
• Prowadzone są szkolenia poświęcone wypełnianiu wniosków i kosztom, które można dofinansować. Są jeszcze wolne miejsca na szkoleniach w Wałbrzychu (26 maja) i Zgorzelcu (20 maja). Udział w szkoleniu jest bezpłatny, wystarczy mailowo zgłosić chęć uczestnictwa w nim (informacje także na stronie www.dip.dolnyslask.pl)
• 16 czerwca od godz. 8.00 do 16.00 trwać będzie internetowa rejestracja wniosków (za pomocą udostępnionego przez DIP rejestratora). Później, w ciągu 3 dni, wnioski dostarcza się w wersji papierowej i elektronicznej do siedziby DIP.
Od tego momentu przedsiębiorcy mogą ponosić wydatki związane z realizacją projektu (choć robią to na własne ryzyko – pewność, że dostaną zwrot wydatków mieć będą dopiero po podpisaniu umowy z DIP).
• Złożone wnioski są sprawdzane pod kątem formalnym. Na tym etapie przedsiębiorcy mogą raz nanieść we wniosku poprawki.
• Po ocenie formalnej komisja złożona z pracowników DIP i niezależnych asesorów ocenia merytorycznie projekty. Te, które uzyskają największą liczbę punktów, zarząd województwa zatwierdza do realizacji.
W ogłoszonym dziś konkursie nie mogą brać udziału przedsiębiorcy planujący inwestycje w branży turystycznej – dla nich przewidziano osobną pulę pieniędzy (30 mln euro) i odrębny nabór wniosków w sierpniu tego roku.
(ara) / tvregionalna
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej