Ten weekend upłynie w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury pod znakiem obchodów dziesięciolecia powstania Teatru Antrakt. Sala Granatowa WOK w sobotę i niedzielę zamieni się w teatr. W roku 1998 w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury spotkała się grupa zapaleńców – miłośników sztuki teatru, którzy samodzielnie usiłowali realizować spektakle. Wałbrzyska aktorka, Barbara Ziółkowska, namówiła Grzegorza Stawiaka, by wspomógł tę działalność. - Przygotowałem ofertę i umówiłem się na rozmowę z Danutą Marosz, która cierpliwie wysłuchała mnie i wnikliwie wypytała o kulturowo – wychowawczy aspekt pracy. Widocznie zdałem ten egzamin, bo Elżbieta Łaganowska, ówczesny dyrektor WOK, podpisała ze mną umowę.
Pierwsze zajęcia rozpoczęły się we wrześniu 1998 roku z grupą ponad 20 osób. Jarosław Buzarewicz, kolejny dyrektor WOK, hołubi nas i wspiera przez dalsze lata. Troszczyli się i troszczą o „Antrakt”: Joanna Podlewska, Lilianna Kwiatkowska, Katarzyna Bernaś, Joanna Kakuba i Rafał Ślipek. Dzięki wymienionym tutaj ludziom Teatr Antrakt może świętować jubileusz dziesięciu lat istnienia – mówi Grzegorz Stawiak. W ciągu tych dziesięciu lat Teatr Antrakt zrealizował 21 premier spektakli i kilkanaście małych form poetycko - teatralnych w cyklu „Wernisaż wiersza”. Przez teatralną edukację w „Antrakcie” przewinęło się od 150 do 200 młodych ludzi. Członkowie zespołu zawsze zdobywali nagrody w konkursach recytatorskich na różnych szczeblach, wychowaliśmy siedmioro aktorów zawodowych rodem z Wałbrzycha (ostatnich troje jeszcze studiuje w szkołach teatralnych) oraz wielu wrażliwych i mądrych pracowników kultury, nauczycieli i specjalistów innych profesji. Pogłębianie wrażliwości, poszerzanie horyzontów umysłowych i intelektualny rozwój oraz uczenie „bycia wśród ludzi” – oto cele, jakie stawiają sobie ludzie w pracy Teatru Antrakt. A po drodze powstają spektakle.
Źródło: (RAD) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej