Już drugą kadencję działa w naszym mieście Wałbrzyska Rada Pożytku Publicznego. W skład Rady wchodzi 6 osób wybranych przez wałbrzyskie organizacje pozarządowe (NGO) oraz sześciu przedstawicieli urzędu miasta wyznaczonych przez prezydenta. Wybory składu rady odbyły się już w czerwcu. Drugą kadencję przewodniczy radzie Zenon Matuszko z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Praca członków Rady jest wykonywana całkowicie nieodpłatnie. Wałbrzyskie NGO zrzeszają kilka tysięcy osób należących do najaktywniejszych obywateli, którzy chcą rozwijać miasto. Spektrum obszarów w których realizują się lokalne organizacje pozarządowe jest bardzo szerokie. Są tutaj między innymi organizacje na rzecz osób niepełnosprawnych, promujące kulturę, organizujące zajęcia sportowe, wspierające bezrobotnych, pracujące z osobami uzależnionymi, wspierające rozwój aktywności obywatelskiej jak i rozwój przedsiębiorczości. Wałbrzyska Rada Pożytku Publicznego jest swoistym łącznikiem pomiędzy organizacjami pozarządowymi a władzami miasta. Jakie zadania postawili przed sobą na nowa kadencje członkowie rady?
Wśród najważniejszych znajdziemy utworzenie stanowiska pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu, analizę struktury budżetu miasta przeznaczonego na realizację zadań gminy Wałbrzych przez organizacje pozarządowe w 2009 roku, aktualizację procedury wyboru ofert na realizacje zadań Gminy Wałbrzych przez organizacje pozarządowe, utworzenie listy asesorów – osób dokonujących oceny ofert na realizację zadań ze środków gminy Wałbrzych przez organizacje pozarządowe, wprowadzenie dorocznej nagrody dla wałbrzyskiej organizacji pozarządowej promującej aktywność organizacji, wprowadzenie działań szkoleniowych dla wałbrzyskich organizacji. Zadanie rady nie jest proste. Rada jest ciałem konsultacyjnym, który ma wspierać współpracę organizacji pozarządowych i urzędu. Nie ma narzędzi zmuszających organizacji ani urzędu do jakiejkolwiek aktywności. Ciało to jest jednak bardzo ważne dla słyszenia głosu aktywnych wałbrzyskich obywateli przez urząd oraz często pozwala zrozumieć intencje działania władz wobec organizacji społecznych. - Wyzwania są więc trudne, a dla realizacji większości z nich potrzebna jest dobra wola – mówi Zenon Matuszko przewodniczący Rady. - Powołanie pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi przy urzędzie miejskim wydaje się sprawą priorytetową. W Wałbrzychu, drugim co do wielkości mieście województwa, nie ma urzędnika wyznaczonego do obsługi współpracy z organizacjami. Funkcję tę pełni naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych, który jednak równocześnie odpowiada za wiele innych zadań – dodaje Matuszko.
Źródło: (Acz) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej