Absurd - tak najkrócej można nazwać sprawę jednego z mieszkańców Szczawna Zdroju. Marek Białek, mieszkaniec budynku przy ulicy Kolejowej 32, od kilku ładnych lat sądzi się z właścicielem obiektu, czyli Polskimi Kolejami Państwowymi. Jego zdaniem kolej niesłusznie próbuje wyegzekwować od niego kwotę ponad 7 tysięcy złotych zaległego czynszu.
- W 2003 roku dwie strony podpisały akt notarialny. Po podpisaniu umowy kupna mieszkania, wpłaciłem wszystkie należne kwoty i mam na to dokumenty. Tymczasem dwa tygodnie później dowiedziałem się, że jestem zadłużony między innymi za kanalizację miejską. Ta sprawa wyjaśniana jest przez kolej we Wrocławiu 10 lat. I od 10 lat wyjaśnia ją czterech dyrektorów i inżynierów. Sprawę, którą - jak mi powiedział chłopak z trzeciej klasy szkoły podstawowej - można by było załatwić w kilka godzin – irytuje się Marek Białek.
Przez lata walki z właścicielem budynku Marek Białek na własny koszt wyremontował część dachu oraz pomieszczenia znajdujące się wewnątrz domu. Wymienił stolarkę okienną, a także zadbał o naprawę szamba przed posesją. Na wykonane prace i kupione materiały posiada faktury na kilka tysięcy złotych. Teraz, płacąc co miesiąc czynsz w kwocie 276 złotych, zgodnie z wyrokiem wałbrzyskiego sądu, grozi panu Markowi eksmisja na bruk gdy nie uiści naliczonej przez dwa lata sumy.
- Tak wyrok sądu z Wrocławia oraz drugi z Wałbrzycha, gdzie jest napisane, że cena za eksploatację, zgodnie z wcześniejszą umową, powinna wynosić 276 złotych, PKP mają ten wyrok gdzieś i do dziś dnia naliczają mi po 411 złotych. Ile zatem te wyroki są warte ? Napisałem do jednego i drugiego sądu, żeby ich wyroki zostały wyegzekwowane. Do dziś nie mam odpowiedzi – opowiada kręcąc z niedowierzaniem głową mieszkaniec Szczawna Zdroju.
Marek Białek w 2003 roku za wycenę oraz wykup mieszkania zapłacił prawie 3 tysiące złotych. Wtedy zaczęła się jego gehenna. Po dziś dzień nie dostał aktu notarialnego potwierdzającego, że jest właścicielem mieszkania. Co więcej, na przestrzeni kilku ostatnich lat w jego sprawie zapadły dwa wyroki sądu, które potwierdziły niewinność osoby zamieszkującej budynek należący do kolei.
- Odział PKP we Wrocławiu nie respektuje wyroków sądowych, więc zwróciłem się z tą sprawą do Rzecznika Praw Obywatelskich, do Ministerstwa Sprawiedliwości i do Trybunału Konstytucyjnego tylko po to, żeby wykorzystać całą drogę prawną na terenie Polski. Jeżeli te podmioty, ani centrala PKP w Warszawie, nie wyjaśnią tej sprawy, to nie pozostanie mi nic innego jak tylko zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strassburgu, bo tam chyba po Polsku lepiej rozumieją, niż tu, w naszym kraju – kończy z zażenowaniem Marek Białek.
Niestety, nikt z oddziału PKP we Wrocławiu do tej pory nie zechciał wypowiedzieć się w tej sprawie.
Norbert Grabowski / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej