Rok temu na zlecenie Zarządu Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu przeprowadzono szczegółowe kontrole prywatnych przewoźników. Przeglądy wykazały nieprawidłowości u kierowców jeżdżących na linii numer 5. W marcu i kwietniu tego roku odbyła się re-kontrola firmy świadczącej usługi komunikacyjne na terenie miasta. Zdaniem ZDiK firma ta dalej wykonywała przewozy w sposób niewłaściwy i straciła licencję na przewozy na popularnej piątce.
- To w mojej ocenie było główna podstawą do tego, żeby wszcząć postępowanie w celu cofnięcia zezwolenia. T tak też się stało. Od 15 czerwca tego roku firma nie świadczy usług na linii numer 5. Przewoźnik oczywiście ma możliwość odwołania się od tej decyzji i myślę, że z tego skorzysta. Organ odwoławczy rozstrzygnie, jak sprawa dalej będzie wyglądać - mówi Andrzej Piękny, dyrektor ZDiK w Wałbrzychu.
Na razie właściciele prywatnych piątek odwołania od niekorzystnej dla nich decyzji jeszcze nie zgłosili. Kierownictwo firmy aktualnie przebywa na urlopie. Do czasu wyjaśnienia sprawy, pasażerów na linii nr 5 wozi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Opinie wałbrzyszan na temat zawieszenia kursów prywatnych piątek są różne.
- Tak naprawdę rzadko jeżdżę autobusami i trudno mi powiedzieć ale myślę, że to niedobrze, że likwiduje się takie połączenia – mówi przypadkowo napotkany przechodzień.
- Prywatne busy jeżdżą jak jest biznes, a jak przychodzi co do czego, to na przykład w nocy ich nie ma – dodaje kolejny z przechodniów.
- Moim zdaniem prywatna 5 powinna wrócić. One szybciej jeździły niż autobusy, było to bardzo wygodne, a także tańsze – przekonuje licealistka czekająca na autobus.
Było ale się skończyło, przynajmniej na razie. Pasażerowie pytają zatem o przyczynę likwidacji prywatnych przewozów linią nr 5 ?
- Zniknięcie prywatnego przewoźnika wprowadziło lekkie zamieszanie. Natomiast wcześniej mieszkańcy Wałbrzycha przesyłali do nas sygnały drogą telefoniczna i e-mailową, że przewoźnik wykonywał te przewozy niewłaściwie. W marcu i kwietniu dużo kursów nie zostało wykonanych bądź też były wykonywane poza rozkładem jazdy, przed czasem lub opóźniane – wyjaśnia dyrektor ZDiK w Wałbrzychu.
Aktualnie w Wałbrzychu kursuje pięć autobusów MPK na trasie Szczawno Zdrój – Rusinowa. W zależności od pory dnia, obłożenie tych pojazdów jest rożne, a popularne piątki z Placu Grunwaldzkiego w kierunku uzdrowiska odjeżdżają średnio co 12 minut.
- Jeżeli Zarząd Dróg i komunikacji uzna, że rozwiązanie w postaci zwiększenia zakresu komunikacji i ilości autobusów na linii numer 5 będzie koniczne, to oczywiście jesteśmy gotowi technicznie do przyjęcia takiego zadania. Po decyzji możliwe było by wypuszczenie na trasę jeszcze jednego bądź dwóch autobusów – zapewnia Ireneusz Zarzecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Wałbrzychu.
Norbert Grabowski
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej