Minęło 10 lat od powstania spółki Toyota Motor Manufacturing Poland z siedzibą w Wałbrzychu, czyli jednego z najbardziej prestiżowych inwestorów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Budzący początkowo sporą sensację egzotyczny koncern wtopił się w wałbrzyską rzeczywistość, dał pracę, podarował kilka cennych samochodów - oczywiście marki Toyota - wałbrzyskim instytucjom, posadził drzewa na wałbrzyskiej ziemi i zaprzyjaźnił się z mieszkańcami.
Początkowe zamierzenia Toyoty były daleko skromniejsze, niż obecne osiągnięcia. Planowano inwestycję o wartości 80 mln euro i zarudnienie 300 osób. Możliwości produkcyjne szacowano na 250 tysięcy manualnych, 5-biegowych skrzyń biegów rocznie. Tymczasem w Toyocie pracuje obecnie ponad 2000 osób, produkcja wynosi ponad milion podzespołów rocznie, a wartość inwestycji sięgnęła 2 miliardów zł.
- Decyzja o inwestycji Toyoty w strefie pozytywnie wpłynęła na rozwój ekonomiczny regionu. Japoński koncern stał się magnesem dla innych prestiżowych firm, które masowo zaczęły się starać o gruntu w wałbrzyskiej strefie – mówi szef Invest Parku, Mirosław Greber.
Co ważne, kierownictwo firmy nie ograniczało się jedynie do pilnowania produkcji i osiągania wysokich zysków. Z roku na rok japoński koncern angażował się w coraz większą liczbę projektów, związanych z życiem miasta. Prowadzona jest akcja dożywiania dzieci z ubogich rodzin, Toyota dofinansowuje inwestycje ekologiczne oraz wałbrzyską kulturę. Pracownicy, z zarządem włącznie, fizycznie pracją na rzecz przyrody. - Załoga Toyoty będzie sadzić świerki wzdłuż trasy rowerowej, do której powstania też wydatnie się przyczynili – mówi prezes MZUK, Teresa Wójcikowska.
Współpracy z Toyotą nie może się nachwalić prezydent Wałbrzycha, Piotr Kruczkowski. - Oczywiście, Toyota to praca, prestiż, poważny inwestor. Ale dostrzegam też wiele innych, cennych zalet tej firmy. To przede wszystkim ogromna kultura pracy wniesiona na nasz polski i wałbrzyski rynek. W rozmowach z Japończykami wystarczy słowo – na pewno zostanie dotrzymane, nawet bez podpisywania oficjalnych umów. Bardzo cenię działalność Toyoty na niwie ekologii, a najbardziej ujęło nas w ratuszu, gdy dostrzegliśmy, że Japończycy uwzględnili nasze hasło promocyjne “Wałbrzych – zielone miasto” w swoich materiałach reklamowych, gdzie oreślają się jako “zielona fabryka w zielonym mieście”.Uważam że Wałbrzych miał dużo szczęścia, gdy zapadła decyzja o lokalizacji tej firmy w naszej strefie ekonomicznej – podkreśla Piotr Kruczkowski.
- Nasza tradycja, to uroczyste obchody 10 rocznicy produkcji i pełnej działalności fabryki – a ta przypada w kwietniu 2012 roku, ale i ten skromny jubielusz jest dla nas okazją do refleksji i podsumowań – mówi rzecznik prasowy wałbrzyskiej Toyoty, Grzegorz Górski.
szela / regionalnatv.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej