Konferencja prasowa z udziałem prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego oraz dyrektora szpitala im. A. Sokołowskiego Romana Szełemeja zainaugurowała akcję "Podziel się sercem".
"Podziel się sercem" - jest społeczną kampanią mobilizującą różne środowiska Regionu Wałbrzyskiego i Dolnego Śląska do aktywnego wspierania idei przeszczepiania narządów od osób zmarłych. Donacja narządów jest najbardziej bezpośrednią formą ratowania życia drugiego człowieka. Od wielu lat przeszczepianie nerek, wątroby, serca, płuc i innych narządów jest uznaną metodą leczenia chorych w stanach zagrożenia życia. Pozyskiwanie narządów od osób zmarłych jest złożonym, trudnym problemem medycznym, prawnym i kulturowym. Wymaga od wszystkich zaangażowanych osób wielkiej odwagi, wiedzy, poświęcenia, determinacji i kultury osobistej.
Inicjatorami kampanii "Podziel się sercem" są Prezydent Wałbrzycha, Szpital im. Dr A. Sokołowskiego, Fundacja Poltrasplant oraz Portal NWW24. Chcemy dotrzeć w ciągu najbliższego roku do środowisk medycznych, młodzieży szkół ponadpodstawowych, studentów, środowisk zakładów pracy, pedagogów i duchowieństwa. Chcemy przekonywać do świadomego, bezinteresownego zaangażowania w ideę donacji narządów, propagowania misji dawania życia, dzielenia się sercem i nadzieją. Wspólny wysiłek może pozwolić na zrealizowanie projektu stworzenia ośrodka transplantacji serca na Dolnym Śląsku - "Serca dla Dolnoślązaka".
W Polsce dokonuje się rocznie ok. 350 pobrań narządów. W większości są to pobrania wielonarządowe. Oznacza to, że często od jednego zmarłego pobiera się 2 nerki, serce, wątrobę. Rocznie ratuje się w ten sposób ok. 450 chorych z przewlekłą niewydolnością nerek, 65 chorych z niewydolnością serca, 180 chorych z niewydolnością wątroby. Dolny Śląsk prezentuje średni poziom aktywności na tle innych województw - jest lepiej niż w woj. podkarpackim, małopolskim czy świętokrzyskim, ale znacznie gorzej niż w zachodniopomorskim, pomorskim czy tez w wielkopolskim. Średnia liczba pobrań narządów/ 1 mln mieszkańców/ rok wynosi w Polsce ok. 9,2, podczas, gdy w wielu krajach Europy przekracza 20/1 mln/rok. Cel, jak postawiła Unia Europejska to poziom 17/1mln/rok.
Szpital im. Sokołowskiego od kilku lat jest w czołówce szpitali dolnośląskich w dziedzinie pobierania narządów, choć i tutaj znane trudności spowodowały w 2007 i 2008 r. wyraźny spadek pobrań. Rok 2009 jest znacznie lepszy, Szpital im. Sokołowskiego jest na pierwszym miejscu wśród placówek Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego. W ciągu ostatnich kilku miesięcy udało nam się uratować od śmierci 17 chorych. Niestety, ciągle w każdym dużym mieście, w tym w Wałbrzychu rocznie umiera z braku transplantacji kilkadziesiąt osób, często młodych i w sile wieku.
www.um.walbrzych.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej