( J. Słowacki – List do matki) Życie i twórczość poety - inspiracją młodych twórców.
200 lat temu w Krzemieńcu przyszedł na świat Juliusz Słowacki. Wybitny poeta, dramaturg oraz wizjoner. Wychowywany przez humanistkę o dużej kulturze literackiej, wyrósł na człowieka nieporadnego życiowo oraz geniusza w jednej osobie. Szlachetny, bogobojny patriota o niewielkim wzroście i delikatnych rysach, debiutował w wieku 16 lat.
Samotnik, największy wróg Adama Mickiewicza, wieczny tułacz oraz fascynat dawnych cywilizacji. Człowiek, który starał się zrozumieć przeszłość, by podołać nowej generacji rewolucjonistów. Zmarł na obczyźnie, mając niespełna 40 lat, pozostawiając po sobie wybitny dorobek literacki, w tym: 13 dramatów, 20 poematów oraz setki wierszy.
Kim jest więc dla nas ten twórca romantyzmu? Czy już tylko zapomnianym cieniem przeszłości? A może czarodziejem ludzkich serc i umysłów, jedynie czekającym na ponowne odkrycie? Drogi Czytelniku przywołaj Wieszcza z przeszłości i napisz w jego imieniu list lub fragment pamiętnika. Wskrześ giganta epoki, by nie był tyko papierową postacią w spisie lektur.
Postanowienia ogólne konkursu:
1. Organizatorem Konkursu Literackiego jest Wałbrzyski Ośrodek Kultury
2. Konkurs zakończy się 15.02.2010 roku.
3. Prace należy zgłaszać w siedzibie organizatora do 15.12.2009 roku.
Cele konkursu:
1. Przybliżenie sylwetki J. Słowackiego: utożsamienie się z wieszczem oraz przedstawienie wybranych faktów z życia poety lub fragmentów jego twórczości.
2. Promocja młodych i nieznanych autorów.
3. Stworzenie możliwości wydania najlepszych prac.
4. Promowanie archaicznych (zapomnianych) gatunków literackich: listu oraz pamiętnika (dziennika).
Uczestnictwo w konkursie:
1. Konkurs adresowany jest do osób w wieku od 13 do 20 lat.
2. Formami literackimi konkursu są: list, pamiętnik (dziennik).
3. Narratorem w nadsyłanych pracach musi być J. Słowacki, z którym uczestnik konkursu utożsamia się, a inspiracją prac są wydarzenia z życia wieszcza, np. podróż sentymentalna z Genewy do Palestyny w latach 1834 – 1837.
4. Inspiracją prac może być także dorobek literacki autora (odwołanie do jednego bądź kilku tekstów) w dowolnej formie, np. trawestacja lub intertekst.
5. Adresatem listu oraz dziennika może być dowolna postać (rzeczywista lub wymyślona).
6. Nadesłane teksty nie mogą być dłuższe niż 4 strony (format A4/ 12 – czcionka Times New Roman) oraz nie krótsze niż 2 strony.
7. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, wcześniej nienagradzanymi i niepublikowanymi.
8. Koszty przygotowania i dostarczenia prac ponosi uczestnik.
9. Prace nie będą odsyłane pocztą do uczestników konkursu.
10. Prace powinny być dostarczone do 15.12.2009 roku (1 egzemplarz + tekst na nośniku elektronicznym), liczy się data stempla pocztowego.
11. Prace powinny być opatrzone danymi autora: imię i nazwisko, wiek, adres, telefon, szkoła.
Ocenie w nadesłanych pracach będą podlegać:
1. Rzetelność w przybliżeniu sylwetki (wybranych wydarzeń z życia) lub twórczości wieszcza (poprawna analiza i interpretacja tekstu).
2. Oddanie realiów czasowo – przestrzennych bądź innowacyjne złamanie zasady czasowo – przestrzennej.
3. Ocena inwencji twórczej autora prac.
4. Spójność tekstu z zachowanymi zasadami gatunkowymi listu oraz pamiętnika (dziennika).
5. Styl oraz język nadesłanych prac.
Wyłanianie laureata konkursu:
6. Do oceny prac i przydzielenia nagrody powołane zostanie przez organizatora jury.
7. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach: I kategoria– młodzież gimnazjalna oraz II kategoria – młodzież licealna.
8. W każdej kategorii jury przyzna jedną nagrodę – rzeczową i dwa wyróżnienia w postaci dyplomów oraz drobnych nagród rzeczowych.
9. Podczas wręczania nagród najlepsze teksty będą zaprezentowane przez lokalną grupę teatralną.
Postanowienia końcowe:
1. Prace nadesłane na konkurs mogą być publikowane przez organizatora, bez uiszczania honorarium.
2. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany niniejszego regulaminu, przy czym o każdorazowej zmianie poinformuje na stronie wok.walbrzych.pl.
3. Prace należy wysyłać na adres:
Wałbrzyski Ośrodek Kultury
ul. Broniewskiego 65 a
Wałbrzych 58 – 309
Osoba odpowiedzialna za projekt:
Joanna Ziejło – Augun
instruktor
tel. 74 666 43 55
www.um.walbrzych.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej