W najbliższy wtorek w Sali Oliwkowej Urzędu Miasta przy ul. Matejki 1, piętro 1 odbędzie się spotkanie podsumowujące prace na Programem Współpracy Organizacji Pozarządowych z Miastem Wałbrzych na 2010 rok. Program jest wypracowywany przez przedstawicieli wałbrzyskich organizacji oraz przedstawicieli administracji miasta zasiadających w Wałbrzyskiej Radzie Pożytku Publicznego. Tworzenie programu jest obowiązkiem każdej gminy i powiatu. Może być to jednakże dokument stworzony w ciszy gabinetu przez urzędnika lub w drodze dyskusji z organizacjami pozarządowymi. W Wałbrzychu przyjęła się praktyka, aby o tym dyskutować.
Jest to efekt funkcjonowania Rady utworzonej z inicjatyw Koalicji Wałbrzyskich Organizacji Pozarządowych. Ten model tworzenia programu spowodował, że miasto zostało nagrodzone 1 miejscem w konkursie Dolnośląskie Wektory Współpracy. W tym roku, przedstawiciele organizacji zasiadający w Radzie, zaproponowali wypełnienie programu współpracy kolejnymi działaniami, które nie tylko będą tworzyć ramy współpracy, ale również spowodują podjęcie i zrealizowanie konkretnych działań. Wśród tych zapisów są propozycje aby: - ,,warunki konkursów na realizację zadań przez organizacje pozarządowe były konsultowane z organizacjami pozarządowymi”. To oznacza np. że decyzja o tym jakie imprezy miejskie lub jakie działania na rzecz pracy z młodzieżą będą wspierane z budżetu miasta, będzie podejmowana po konsultacji z tymi, którzy realizują tego rodzaju zadania. Kolejny postulat to: - „w budżecie Miasta przewidzieć środki finansowe na wsparcie projektów organizacji pozarządowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i innych źródeł zewnętrznych”.
Zabezpieczenie takich środków, stosowane już w kilku gminach w Polsce będzie podwyższać szanse organizacji pozarządowych w walce o środki dostępne poza budżetem gminy np. w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, który co roku przekazuje kilkadziesiąt milionów złotych na działania organizacji pozarządowych. NGO proponują także:- „wypracować z organizacjami pozarządowymi kryteria i zasady naboru partnerów do realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej”. Każda gmina, która chciałaby zaprosić organizację pozarządową do wspólnego ubiegania się o środki np. z Europejskiego Funduszu Społecznego np. na organizację dodatkowych zajęć dla młodzieży szkolnej, musi wybrać organizację w procedurze konkursu. Stąd ważne aby kryteria wyboru partnerów były jasne, równe dla wszystkich i nie budziły wątpliwości. Dotychczas dzięki pracy Rady wprowadzono m.in. możliwość uczestniczenia przedstawicieli organizacji w posiedzeniach komisji konkursowych wybierających oferty na realizację zadań ze środków gminy.
www.regionalnatv.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej