sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
10 lat współpracy Lanškroun i Dzierżoniowa
2009-10-22 13:32

„Jubileusz 10-lecia współpracy Dzierżoniów - Lanskroun”

Mikroprojekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013“

„Przekraczamy granice”

 


Najważniejszym wydarzeniem związanym z obchodami jubileuszu współpracy pomiędzy Dzierżoniowem i Lanškroun będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej. W jej trakcie radni podejmą uchwałę w sprawie nadania skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich, Kolejowej i Staszica nazwy „Rondo Czeskie”. Podczas obrad, które rozpoczną się 26 października o godzinie 10.00 w Sali Rycerskiej, będzie można także poznać szczegóły nawiązania współpracy. Uroczystości związane z jubileuszem przygotowano także w Lanškroun.
Początki współpracy
Pierwsze kontakty pomiędzy miastami nawiązały funkcjonujące w Dzierżoniowie i Lanškroun zakłady „Diora” i „Telsa”. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych partnerstwo poszerzono o współpracę Zespołu Szkół Radiotechnicznych ze Średnią Zintegrowaną Szkołą w Lanškroun. Z upływem lat rosło grono osób i działających wspólnie instytucji, co w 1999 roku zaowocowało podpisaniem umowy o partnerstwie miast. Jej trzon niezmiennie stanowi oświata i kultura. Mocno związane ze sobą są biblioteki oraz działające w obu miastach szkoły muzyczne. Od dziesięciu lat uczniowie dzierżoniowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych spędzają czas w Lanškroun korzystając m.in. z bogatej bazy narciarskiej w okolicach miasta. Czesi odwiedzają nas systematycznie m.in. przy okazji „TRAKT-u”. Zresztą pomysł na taką imprezę w Dzierżoniowie bazował na mającej wieloletnią tradycję czeskiej „KOPIE”. Podobnie jak w przypadku najstarszego partnera Dzierżoniowa, jakim jest Bischofsheim, najsilniejsze więzi z mieszkańcami Lanškroun tworzą się poprzez mieszkańców zrzeszonych w Towarzystwie Miast Partnerskich. Współpracy z Lanškroun zawdzięczamy także kolejnego, polskiego partnera Dzierżoniowa, jakim jest położony koło stolicy Serock. Co ciekawe, do pierwszego spotkania przedstawicieli Dzierżoniowa i Serocka doszło właśnie w Czechach, ponieważ Serock i Lanškroun to także miasta partnerskie.
Historia Lanškroun w pigułce
Początki miasta, które podobnie jak Dzierżoniów, otoczone jest pięknymi górami, sięgają XIV wieku. Od tego czasu Lanškroun rozwijał się jako centrum handlu i rzemiosła. W mieście odbywały się targi, powstawały tu typowe w czeskich miastach cechy piekarzy, szewców, murarzy, kamieniarzy, ślusarzy, garncarzy, kowali, bednarzy, kołodziejów, rymarzy, sukienników, barwiarzy i tkaczy. W roku 1701 w mieście powstał książęcy browar, a dziewięćdziesiąt lat później Lanškroun ogłoszono swobodnym miastem municypalnym i od tego czasu na jego czele stoi burmistrz. W XIX wieku rozpoczął się szybszy rozwój gospodarczy miasta, w którym powstały m.in. państwowe zakłady tytoniowe oraz fabryka dywanów i zamszu. Wśród rzemiosł do II połowy XIX wieku dużą popularnością cieszyło się tkactwo ręczne. Już od 1899 roku Lanškroun dysponowało wodociągiem, a w listopadzie 1903 roku oddano do użytkowania miejską gazownię. W tych samych dniach w domach i na ulicach po raz pierwszy zapaliły się lampy gazowe. Po zawarciu układu w Monachium, na początku października 1938 roku, Lanškroun zostało przyłączone do Niemiec. W tym okresie zmienił się także charakter lanškrounskiego przemysłu. Większość tutejszych fabryk była stopniowo włączana do niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Najbardziej charakterystyczne było umieszczenie w miejscu wcześniejszych zakładów tytoniowych oddziału firmy Siemens, zajmującego się produkcją elektrotechniczną o charakterze zbrojnym. Okres odłączenia Lanškroun od Czechosłowacji skończył się 9 maja 1945, kiedy miasto zajęły oddziały Armii Czerwonej. W tym samym czasie do miasta przeniknęły także partyzanckie oddziały działające w jego okolicy. 17 maja 1945 r. pełną kontrolę nad miastem przejęła czechosłowacka armia. W sierpniu 1945 r. w Lanškroun odbyły się, zaraz po Pradze, najkrwawsze sądy ludowe nad nazistowskimi przestępcami. Po zakończeniu wysiedleń Niemców, 31 października 1946, Lanškroun stał się w pełni czeskim miastem. Rozwój miasta nastąpił po roku 1945, gdy Lanškroun przeistoczyło się w powiatowe centrum administracji. W lutym 1948 roku przeprowadzono komunistyczny pucz, który zlikwidował demokratyczny system państwa. Ze stanem tym większość obywateli nigdy się nie pogodziła, co przejawiło się wyraźnie w roku 1968, kiedy większość mieszkańców spontanicznie opowiedziała się za zmianą reżimu politycznego. Interwencja sowieckich czołgów przedłużyła istnienie tzw. realnego socjalizmu jeszcze o kolejnych 21 lat. W latach 90 przeprowadzono wiele remontów obiektów historycznych, np.: ratusza, placu J. M. Marka oraz historycznego zamku, który warto odwiedzić.

 

www.dzierzoniow.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: