„Jubileusz 10-lecia współpracy Dzierżoniów - Lanskroun”
Mikroprojekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013“
„Przekraczamy granice”
Najważniejszym wydarzeniem związanym z obchodami jubileuszu współpracy pomiędzy Dzierżoniowem i Lanškroun będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej. W jej trakcie radni podejmą uchwałę w sprawie nadania skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich, Kolejowej i Staszica nazwy „Rondo Czeskie”. Podczas obrad, które rozpoczną się 26 października o godzinie 10.00 w Sali Rycerskiej, będzie można także poznać szczegóły nawiązania współpracy. Uroczystości związane z jubileuszem przygotowano także w Lanškroun.
Początki współpracy
Pierwsze kontakty pomiędzy miastami nawiązały funkcjonujące w Dzierżoniowie i Lanškroun zakłady „Diora” i „Telsa”. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych partnerstwo poszerzono o współpracę Zespołu Szkół Radiotechnicznych ze Średnią Zintegrowaną Szkołą w Lanškroun. Z upływem lat rosło grono osób i działających wspólnie instytucji, co w 1999 roku zaowocowało podpisaniem umowy o partnerstwie miast. Jej trzon niezmiennie stanowi oświata i kultura. Mocno związane ze sobą są biblioteki oraz działające w obu miastach szkoły muzyczne. Od dziesięciu lat uczniowie dzierżoniowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych spędzają czas w Lanškroun korzystając m.in. z bogatej bazy narciarskiej w okolicach miasta. Czesi odwiedzają nas systematycznie m.in. przy okazji „TRAKT-u”. Zresztą pomysł na taką imprezę w Dzierżoniowie bazował na mającej wieloletnią tradycję czeskiej „KOPIE”. Podobnie jak w przypadku najstarszego partnera Dzierżoniowa, jakim jest Bischofsheim, najsilniejsze więzi z mieszkańcami Lanškroun tworzą się poprzez mieszkańców zrzeszonych w Towarzystwie Miast Partnerskich. Współpracy z Lanškroun zawdzięczamy także kolejnego, polskiego partnera Dzierżoniowa, jakim jest położony koło stolicy Serock. Co ciekawe, do pierwszego spotkania przedstawicieli Dzierżoniowa i Serocka doszło właśnie w Czechach, ponieważ Serock i Lanškroun to także miasta partnerskie.
Historia Lanškroun w pigułce
Początki miasta, które podobnie jak Dzierżoniów, otoczone jest pięknymi górami, sięgają XIV wieku. Od tego czasu Lanškroun rozwijał się jako centrum handlu i rzemiosła. W mieście odbywały się targi, powstawały tu typowe w czeskich miastach cechy piekarzy, szewców, murarzy, kamieniarzy, ślusarzy, garncarzy, kowali, bednarzy, kołodziejów, rymarzy, sukienników, barwiarzy i tkaczy. W roku 1701 w mieście powstał książęcy browar, a dziewięćdziesiąt lat później Lanškroun ogłoszono swobodnym miastem municypalnym i od tego czasu na jego czele stoi burmistrz. W XIX wieku rozpoczął się szybszy rozwój gospodarczy miasta, w którym powstały m.in. państwowe zakłady tytoniowe oraz fabryka dywanów i zamszu. Wśród rzemiosł do II połowy XIX wieku dużą popularnością cieszyło się tkactwo ręczne. Już od 1899 roku Lanškroun dysponowało wodociągiem, a w listopadzie 1903 roku oddano do użytkowania miejską gazownię. W tych samych dniach w domach i na ulicach po raz pierwszy zapaliły się lampy gazowe. Po zawarciu układu w Monachium, na początku października 1938 roku, Lanškroun zostało przyłączone do Niemiec. W tym okresie zmienił się także charakter lanškrounskiego przemysłu. Większość tutejszych fabryk była stopniowo włączana do niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Najbardziej charakterystyczne było umieszczenie w miejscu wcześniejszych zakładów tytoniowych oddziału firmy Siemens, zajmującego się produkcją elektrotechniczną o charakterze zbrojnym. Okres odłączenia Lanškroun od Czechosłowacji skończył się 9 maja 1945, kiedy miasto zajęły oddziały Armii Czerwonej. W tym samym czasie do miasta przeniknęły także partyzanckie oddziały działające w jego okolicy. 17 maja 1945 r. pełną kontrolę nad miastem przejęła czechosłowacka armia. W sierpniu 1945 r. w Lanškroun odbyły się, zaraz po Pradze, najkrwawsze sądy ludowe nad nazistowskimi przestępcami. Po zakończeniu wysiedleń Niemców, 31 października 1946, Lanškroun stał się w pełni czeskim miastem. Rozwój miasta nastąpił po roku 1945, gdy Lanškroun przeistoczyło się w powiatowe centrum administracji. W lutym 1948 roku przeprowadzono komunistyczny pucz, który zlikwidował demokratyczny system państwa. Ze stanem tym większość obywateli nigdy się nie pogodziła, co przejawiło się wyraźnie w roku 1968, kiedy większość mieszkańców spontanicznie opowiedziała się za zmianą reżimu politycznego. Interwencja sowieckich czołgów przedłużyła istnienie tzw. realnego socjalizmu jeszcze o kolejnych 21 lat. W latach 90 przeprowadzono wiele remontów obiektów historycznych, np.: ratusza, placu J. M. Marka oraz historycznego zamku, który warto odwiedzić.
www.dzierzoniow.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej