Mieszkańcy Jaczkowa w gminie Czarny Bór są oburzeni działaniami ekologów. Dolnośląski Ruch Ochrony Przyrody zażądał wstrzymania prac przy regulacji potoku Lesk, z powodu zagrożenia domniemanych siedlisk rzadkich okazów fauny. Podczas wizji lokalnej doszło do głośnych utarczek słownych.
Przedmiotem dyskusji stała się między innymi tajemnicza wydra, rzekomo bytująca nad wodą.
- Kto widział tę wydrę? Nikt nie widział! Mieszkam tu sześćdziesiąt lat i nigdy wydry nie widziałem - wołali ludzie.
- W dokumentacji znajdują się zdjęcia odchodów wydry. I proszę sobie nie kpić, bo skończymy rozmowę – ripostował przyrodnik Cezary Dziuba.
- Widział pan zdjęcia z powodzi, widział pan, jak wyglądały nasze domy? Pan chce nam pomóc czy zaszkodzić? - dopytywali się mieszkańcy.
Rozżaleniu jaczkowian trudno się dziwić.
- Jesteśmy zalewani od kilkunastu lat. Przy rzece nic nie było robione od wojny. Ponad 25 lat walczymy o jakąkolwiek regulację tego potoku. Jak już mieliśmy odetchnąć, pojawili się ekolodzy i z powodu jakiejś mitycznej wydry chcą wszystko zmarnować – mówi zdenerwowany Czesław Smoleń.
Wtóruje mu sołtys, Adam Górecki.
- Tu wystarczą większe roztopy, a nasze domy już są zalewane. W 1997 roku wszyscy byli poszkodowani, a większość w następnych latach. Ludzie chcą się wyprowadzać – ubolewa samorządowiec.
- Zaniechanie regulacji Leska byłoby katastrofą. Co roku wszyscy ponoszą ogromne straty, zarówno mieszkańcy, jak i gmina. Interwencja ekologów jest bezpodstawna, a nawet bezprawna. Ustawa zapewnia priorytet działaniom, zapobiegającym klęskom żywiołowym, a z takimi właśnie działaniami mamy do czynienia w tym przypadku. Nie widzę też żadnych zagrożeń dla środowiska naturalnego – podkreśla wójt Czarnego Boru, Andrzej Chmielewski.
Podczas wizji lokalnej i rozmów z wykonawcą prac, mniej zaangażowanym emocjonalnie, dosżło, na szczęście, do kompromisu. Ustalono, że zostanie zachowane zakole rzeczne kilkaset metrów za mostem, a obok powstanie dodatkowe koryto, będące de facto korytem pierwotnym.
- Takie rozwiązanie nas zadowala – mówi Cezary Dziuba z Dolnośląskiego Ruchu Ochrony Przyrody.
Ekolog wyjaśnia, że do interwencji skłonił ich zakres prac Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej umieszczony w internecie.
- Gdyby zadanie miało wyglądać tak, jak przedstawił RZGW, zostałaby zniszczona duża powierzchnia łęgów wierzbowych. Jest to siedlisko priorytetowe. Każda ingerencja musi być uzgadniana z Komisją Europejską – tłumaczy Cezary Dziuba.
Barbara Szeligowska
www.regionalnatv.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej