Data 11 listopada 2009r. miała w Świebodzicach podwójne znaczenie. Była to bowiem okazja nie tylko do radosnego świętowania 91. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale i bardzo wyjątkowa, lokalna uroczystość, związana z uhonorowaniem świebodzickich pionierów. Tych mieszkańców, którzy jako piersi pojawili się w mieście tuż po wojnie i właśnie tutaj postanowili się osiedlić, założyć rodziny, budować gospodarkę, szkoły, tworzyć kulturę. Dzięki nim Świebodzice szybko stały się prężnie rozwijającym ośrodkiem przemysłowym; tutaj już 50 lat temu powstała świetnie zorganizowana spółdzielczość mieszkaniowa, zaczęły działać liczne kluby sportowe, zespoły, itd. Właśnie za to wszystko samorząd postanowił podziękować w wyjątkowym, bo przecież jubileuszowym roku 730-lecia miasta.
Uroczystości związane z obchodami święta narodowego rozpoczęły się o godz. 13. Mszą świętą za Ojczyznę w kościele pw. Św. Mikołaja. Wzięły w niej udział tradycyjnie władze samorządowe z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem na czele, poseł na Sejm RP Anna Zalewska, senator RP Stanisław Jurcewicz, radni miejscy i powiatowi a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Po mszy młodzież z Koła Aktywności Twórczej "Amicus", działającego przy Gimnazjum nr 2, zaprezentowała montaż słowno-muzyczny. Po nim nastąpiły krótkie przemówienia, a potem wszyscy przeszli pod talicę upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod którą złożono kwiaty i wieńce.
Druga część uroczystości odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Wręczenie odznaczeń Honorowego Pioniera Świebodzic połączono z otwarciem wystawy, prezentującej miasto sprzed ponad pół wieku. Znalazły się na niej zdjęcia, dokumenty i materiały pochodzące z prywatnych archiwów świebodziczan, udostępnione właśnie na potrzeby całego projektu.
- Pragnę wyrazić najwyższą wdzięczność za to, co Państwo zrobiliście dla miasta, dzięki Wam Świebodzice tak szybko stały się miejscem, do którego chętnie przyjeżdżano z rożnych stron Polski - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Odznaczenia Honorowego Pioniera Świebodzic otrzymało 30 osób, niestety kilkoro z nich nie doczekało tej wspaniałej uroczystości. Wszyscy, którzy odbierali z rąk burmistrza charakterystyczną, opatrzoną herbem miasta plakietkę, nie kryli wzruszenia i radości z takiego wyróżnienia.
Uroczystość poprowadziła Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach.
Wystawę można zwiedzać przez najbliższe dwa tygodnie w małej sali MDK przy ul. Wolności 13, w godzinach 10.00-18.00. Szkoły, które chciałby zobaczyć ekspozycję, proszone są o kontakt z Wydziałem Promocji UM.
Następnie wystawa pojawi się w witrynach MBP.
Poniżej przedstawiamy listę wszystkich osób, które otrzymały w dniu 11 listopada odznaczenia i medale:
Pionierzy:
Władysław Baszkiewicz
Józefa Ciszak
Krystyna Donoch
Stanisław Dziduch
Janina Golec
Aleksander Gorzkowski
Bogumiła Jarocka
Alicja Kalafut
Ignacy Karasiński
Janina Krzystek
Kazimiera Kuraś
Ryszarda Moszumańska
Helena Panek
Cyryl Ratajski
Władysław Sasal
Mieczysław Stefaniak
Krystyna Tomczak
Andrzej Trzaska
Andrzej Wankat
Brygida Wielgosz
Lucyna Wiśniewska
Maciej Witkowski
Ryszard Żurakowski
Elżbieta Mroczkowska
Janina Niewitecka
Henryk Gutowski
Halina Gutowska
Zbigniew Gutowski
Wanda Tynowska
Stanisław Tynowski
Inne odznaczenia:
Bogdan Kożuchowicz - Medal Pro Memoria
Tadeusz Fedorowicz - Medal Pro Memoria
Tadeusz Widła - Medal Pro Memoria
Zbigniew Zaniewski - Medal Pro Memoria
Małgorzata Schabowska - Medal Pro Memoria
Zdzisław Pantal - Srebrny Krzyz Zasługi
Anna Bazun - Krzyż Zesłańców Sybiru
Leokadia Kozioł - Krzyż Zesłańców Sybiru
www.swiebodzice.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej