Dwanaście świdnickich placówek handlowych, w których dwukrotnie odmówiono sprzedaży alkoholu niepełnoletnim, otrzymało honorowy certyfikat „Odpowiedzialny Lokal”.
Badania metodą „tajnego klienta” przeprowadziło na zlecenie władz miasta Ogólnopolskie Stowarzyszenie „RoPSAN – Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim” z Warszawy. W lipcu stowarzyszenie odwiedziło ponad 100 punktów sprzedających alkohol w Świdnicy. Jedynie w 12 z nich przestrzegano przepisów zakazujących sprzedaży napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim – zażądano okazania dowodu osobistego i przy jego braku odmówiono sprzedaży.
Ważne jest, by dorośli, a szczególnie sprzedawcy, pamiętali, jak niebezpieczne jest spożywanie alkoholu przez osoby niepełnoletnie. Wiele ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań ma miejsce właśnie po wypiciu piwa czy wódki. – mówi prezydent Wojciech Murdzek. Ten problem społeczny powinniśmy rozwiązywać wspólnie. Dlatego zachęcam wszystkich świdniczan, by reagowali, gdy niepełnoletnim sprzedawany jest alkohol. Jestem przekonany, że dzięki naszej aktywnej postawie zmniejszy się dostępność alkoholu dla młodych ludzi. To natomiast przełoży się na mniejszą ilość zniszczonych ławek, lamp i elewacji, naprawa których kosztuje nas wszystkich, a co najważniejsze wielu rodziców nie będzie musiało się martwić, że ktoś z kolegów namówi ich dziecko na wypicie alkoholu.
Wyróżnione punkty:
*
Sklep spożywczy „NETTO”, ul. Gdyńska 11,
*
Sklep spożywczy „GRADAN”, ul. Westerplatte 21,
*
Sklep monopolowy, ul. Żeromskiego 3,
*
Sklep spożywczy „Kaja”, ul. Bohaterów Getta 18,
*
Sklep spożywczo-monopolowy „Malina”, ul. Franciszkańska 9,
*
Sklep „Ramaja”, ul. Długa 66,
*
Polska Sieć Handlowa „Tursbud”, ul. Kościelna 6,
*
Delikatesy „Max”, ul. Westerplatte 10,
*
Pawilon handlowy „HARIS”, ul. Westerplatte 97 A,
*
Sklep „AS”, ul. Wróblewskiego 10,
*
Sklep z napojami „Mieszko”, ul. Księcia Bolka Świdnickiego 4,
*
Pizzeria „Piątka”, ul. K. Pułaskiego 13.
Stowarzyszenie „RoPSON” do właścicieli sklepów i lokali, w których sprzedano alkohol niepełnoletnim, skierowało list z prośbą o zmianę zachowań i informacją o specjalnych warsztatach. Szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych poświęcone ćwiczeniu umiejętności asertywnego odmawiania podawania alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym zorganizowane zostały 16 i 17 listopada w Urzędzie Miejskim.
* * *
Metoda badania:
„Tajny klient” – próba zakupu piwa przez osoby niepełnoletnie, 16-letnich uczniów chłopca i dziewczyny przy obecności osoby dorosłej, która zwracała uwagę sprzedającemu, by ten sprawdził, czy kupujący mają skończone 18 lat.
Zakres badania:
102 losowo wybrane punkty (82 sklepy i 20 lokali gastronomicznych), gdzie sprzedawany jest alkohol, dwukrotna wizyta w każdym z nich – łącznie 204 próby zakupu.
Wybrane wyniki badania:
*
Sprzedaż alkoholu nieletnim na 204 próby: 82 – sprzedaż pomimo interwencji, 31 – odmowa sprzedaży po interwencji, 91 – odmowa sprzedaż z własnej inicjatywy sprzedawcy, bez interwencji.
*
Żądanie okazania dowodu osobistego: 79 razy w sklepach, 16 razy w lokalach gastronomicznych. Chłopiec proszony był czterokrotnie częściej o pokazanie dowodu niż dziewczyna.
*
Gotowość do sprzedaży alkoholu bez żądania dowodu: 85 razy w sklepach, 24 w lokalach gastronomicznych.
*
Liczba świadków reagujących na sprzedaż alkoholu niepełnoletnim: 0 (na 56 świadków zakupu nikt nie zareagował na łamanie prawa przez sprzedawcę).
Za badania miasto zapłaciło 20 tys. zł.
www.um.swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej