Kolejny element historyczny, a zarazem turystyczny, znalazł się w kompleksie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Zamkowej. 11 listopada, w Dniu Niepodległości, została tam odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona pamięci profesorów lwowskich, zamordowanych w 1941 roku przez Niemców.
Na tablicy wmurowanej w ścianę znalazły się nazwiska 22 naukowców Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej, Akademii Medycznej i Akademii Handlu Zagranicznego, którzy zostali bestialsko zamordowani przez hitlerowców 3 lipca 1941 roku. Pod nazwiskami znajduje się napis, który wyjaśnia cel, przyświecający fundatorom tej tablicy. Napis brzmi: ”Z miłości do ludzi – z szacunku dla wiedzy” i pod nim podpis: „Społeczność akademicka PWSZ im. AS Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wałbrzych 11 listopada 2009”. Tablica znalazła swoje miejsce na I piętrze kompleksu naprzeciw Sali Senatu. Na co dzień mijają ją setki studentów. Będzie widoczna także dla gości, którzy będą odwiedzać uczelnię i brać udział w okolicznościowych spotkaniach. Przy okazji odsłonięcia tej tablicy PWSZ wydała okolicznościowy informator na temat zbrodni we Lwowie. Przedstawiono w niej sylwetki 22 naukowców, którzy zginęli tego dnia. Są także relacje świadków tego wydarzenia oraz opis historyczny jak do niego doszło. Wydawnictwo to udostępniane jest każdemu zainteresowanemu. Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci zamordowanych profesorów lwowskich było początkiem wałbrzyskich tegorocznych uroczystości Święta Niepodległości. To z kompleksu PWSZ AS kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i kilkuset zebranych osób udało się najpierw do kościoła pw. Aniołów Stróżów na uroczystą mszę świętą za Ojczyznę, a następnie pod pomnik pamięci, by wziąć udział w patriotycznej uroczystości. Wśród zebranych byli pracownicy i studenci PWSZ. Studenci szli z uczelnianym sztandarem, natomiast przedstawiciele PWSZ AS na czele z panią rektor prof. Elżbietą Lonc złożyli kwiaty pod wałbrzyskim pomnikiem, upamiętniającym poległych podczas narodowowyzwoleńczych zrywów i powstań.
(BS)
www.regionalnatv.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej