Outsourcing usług informatycznych, studium krajobrazowe miasta, tożsamość regionalna mieszkańców, turystyka w zmieniającej się rzeczywistości m. in. takie tematy prac wybrało szesnastu studentów politechniki, uniwersytetów i innych szkół wyższych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
Łączy ich jedno – tematem prac jest Świdnica. W ramach akcji „Napisz o Świdnicy” prezydent Świdnicy przeznaczył na nagrody dla studentów 20 tys. zł. Zainteresowanie konkursem jest spore, a rozstrzygnięcie nastąpi jeszcze w grudniu.
– Każda z prac jest obecnie szczegółowo analizowana. Chcemy wybrać autorów najlepszych prac i ich nagrodzić. Najciekawsze pomysły zamierzamy wykorzystać. Kryterium główne to wartość pracy dla rozwoju miasta, czy też rozwiązania lokalnego problemu – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Projekt pod hasłem „Napisz o Świdnicy” promowany był wśród wyższych uczelni w regionie oraz na Dolnym Śląsku. Zgłoszenia do konkursu na najlepszą pracę dyplomową, licencjacką, inżynierską lub magisterską, związaną z problematyką miasta Świdnica przyjmowano do końca października. Do konkursu można było zgłosić prace dyplomowe przygotowane na polskich wyższych uczelniach, które zostały obronione lub też otrzymały pozytywne recenzje i został wyznaczony termin ich obrony, nie wcześniej niż 24 miesiące przed terminem ogłoszenia konkursu.
* * *
Tematy prac konkursowych, które wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Świdnicy:
1.Śląskie Kościoły Pokoju w dialogu kulturowym
2.Projekt ochrony i wyeksponowania walorów trasy Kolei Doliny Bystrzycy
3.Turystyka w zmieniającej się rzeczywistości w średnim mieście (na przykładzie Miasta Świdnica)
4.Dzieje społeczno-ustrojowe Świdnicy do 1945 roku.
5.Tożsamość regionalna mieszkańców Zachodnich Ziem Odzyskanych - na przykładzie Świdniczan
6.Pomniki św. Jana Nepomucena w powiecie świdnickim jako walory krajoznawcze tego regionu.
7.Krzyże pokutne powiatu świdnickiego jako atrakcje turystyczne
8.Atrakcje historyczno-kulturowe Powiatu Świdnickiego i ich oddziaływanie na odwiedzających
9.Outsourcing usług informatycznych w Świdnickim Parku Technologicznym
10.Projekt koncepcyjny obwodnicy miasta Świdnica
11.Studium krajobrazowe miasta Świdnicy
12.Wykorzystanie funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na przykładzie Miasta Świdnica
13.Krzyżowa jako symbol pojednania polsko-niemieckiego po 1989 roku
14.Ocena behawioralnych czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego z objawami zespołu andropauzalnego, jako podstawa programu profilaktycznego
15.Ocena częstotliwości występowania zespołu metabolicznego u mężczyzn, pracowników zakładu "PAFAL-FROM" w Świdnicy, jako podstawa programu edukacyjno profilaktycznego w zakresie CHUK
16.System informacji turystycznej w powiecie świdnickim
Powyższe prace zostaną zweryfikowane pod względem formalnym i na podstawie kryterium oceny prac konkursowych zawartych w punkcie V, Komisja Konkursowa dokona wyboru najlepszych prac.
Laureaci zostaną powiadomieni drogą elektroniczną i listem poleconym, a lista zwycięzców ( imię i nazwisko autora pracy, imię i nazwisko promotora pracy, nazwa wydziału i uczelni, informacja na temat nagrodzonej pracy: temat, streszczenie pracy) opublikowana zostanie na stronie Urzędu Miasta w Świdnicy.
www.um.swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej