Tomasz Grzyb, zwycięzca konkursu na projekt architektoniczny Grunwaldu. Rozstrzygnięty został konkurs na projekt architektoniczny Centrum Sztuki Współczesnej w Sokołowsku, powstającego na bazie zabytkowego sanatorium Grunwald. Komisja konkursowa najwyżej oceniła pracę egzotycznego duetu architektów Hirouki Mae (Japonia) i Tomasza Grzyba (Mikołów). - To był trudny wybór, bo wpłynęło pięć projektów i wszystkie były świetne – mówi przewodniczący komisji, Paweł Grodzicki. Plansze z wizualizacją nowego centrum zostały zaprezentowane w sanatorium Biały Orzeł podczas uroczystego ogłoszenia wyników. Zwycięski projekt pokazuje, jak znakomicie zostały skomponowane zarysy zabytkowego Grunwaldu i zupełnie nowych obiektów, które będą do niego dobudowane.
- Staraliśmy się być w zgodzie z krajobrazem i istniejącą architekturą. To była bardzo interesująca i satysfakcjonująca praca - mówi Tomasz Grzyb. Satysfakcję czuje też Bożenna Biskupska z Fundacji In Situ, która obecnie jest właścicielem obiektu. - Ubiegły rok upłynął nam na mało efektownych, ale niezbędnych pracach zabezpieczających: naprawianiu stropów, odwadnianiu piwnic i terenów parkowych, uzupełnianiu słupów konstrukcyjnych. Teraz, po rozstrzygnięciu konkursu nastąpi powiew przyszłości. Będziemy nie tylko odbudowywać, ale też budować nowe obiekty - mówi szefowa fundacji. Działania In Situ sprawiają, że coraz to nowe grupy artystów przybywają do Sokołowska, a ujrzawszy je, zamierają z zachwytu. Podobne przeżycia stały się również udziałem architekta Pawła Grodzickiego. - Pomysł, żeby w tym miejscu zorganizować Centrum Sztuki Współczesnej, z taką wizją, że to nie będzie muzeum, tylko miejsce, gdzie że sztuką obcuje się cały czas, że ta sztuka tutaj będzie powstawać, jest pomysłem genialnym. Takich miejsc jest naprawdę niewiele - mówi Grodzicki.
Źródło: (Szela) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej