Podpisano akt założycielski spółki “Park Przemysłowy w Wałbrzychu”. Sygnatariuszami dokumentu są prezydent Wałbrzycha, przedstawiciel zarządu województwa dolnośląskiego oraz szef spółki Invest Park.
Władze miasta liczą na to, że Park Przemysłowy będzie napędzał koniunkturę i stanie się czymś w rodzaju specjalnej strefy ekonomicznej bis, tyle że dla firm małych i średnich. To przedsięwzięcie wpisuje się w strategię Dolnego Śląska, która kładzie duży nacisk na rozwój przedsiębiorczości, innowacyjność i wdrażanie supernowoczesnych technologii. Działające w ten sposób firmy mogą liczyć na znaczne przywileje w postaci ulg podatkowych, czy wszechstronnej pomocy logistycznej. Priorytetem Parku Przemysłowego będzie tworzenie korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, rozwoju przedsiębiorczości w Wałbrzychu i regionie oraz powstania nowych miejsc pracy. Przedsiębiorcy uzyskają możliwość współpracy oraz korzystania z potencjału dużych firm reprezentujących branże charakterystyczne dla regionu: motoryzacyjną, szklarską czy ceramiczną. Park Przemysłowy został usytuowany na obszarze 13 hektarów, położonym między Poniatowem a Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. W pierwszym etapie inwestycji powstaną drogi dojazdowe. Planowany termin zakończenia prac, to sierpień przyszłego roku. W dalszej kolejności zostanie zbudowana hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych - do wynajęcia. Całość przedsięwzięcia ma kosztować 46 mln zł – połowa tej kwoty zostanie sfinansowana z funduszy unijnych.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej