Rozpoczęła się ogólnopolska edycja edukacyjnego programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury", w której mogą wziąć udział wszystkie przedszkola z całej Polski. Akcję organizuje firma Tymbark i marka Kubuś, przy współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska. Patronat honorowy nad Programem objęło Ministerstwo Środowiska. Program na celu wprowadzenie najmłodszych w tematykę przyrodniczą i ekologiczną. Potrwa do końca czerwca 2010 r. Rok temu w pilotażowej edycji programu wzięło udział 50 tysięcy dzieci z czterech województw.
"Kubusiowi Przyjaciele Natury" to ekologiczny program edukacyjny, którego celem jest nauczenie dzieci, w jaki sposób dbać o naturę. Akcję organizuje firma Tymbark i marka Kubuś, przy współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska. Patronat honorowy nad Programem objęło Ministerstwo Środowiska.
Pod koniec października do ponad ośmiu tysięcy przedszkoli w całej Polsce zostały wysłane specjalnie przygotowane bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczycieli wraz ze scenariuszami zajęć oraz propozycjami zabaw dla dzieci. Wszystkie są dopasowane do wieku i potrzeb przedszkolaków oraz uzyskały pozytywną opinię Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Przez cały rok szkolny 2009/2010 mogą być one doskonałą inspiracją podczas nauki przyrody i ekologii, a także wsparciem dla nauczycieli podczas przeprowadzanych zajęć. Przedszkolaki, razem z Kubusiem, będą poznawać leśne zwierzęta, nauczą się, jak zachowywać się w lesie, w górach i nad morzem, a także dowiedzą się, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu. Oprócz wielu interesujących informacji, nauczyciele znajdą w materiałach propozycje działań ekologicznych i wskazówki, pomocne w ich realizowaniu. Wszystkie przedszkola, które zrealizują program według określonych zasad, otrzymają zaszczytny Tytuł "Kubusiowi Przyjaciele Natury", potwierdzony Certyfikatem oraz dodatkowe nagrody.
Jak twierdzi Małgorzata Łuszczek z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska - Edukacja ekologiczna, rozpoczynająca się od przedszkolaka, który podejmuje się np. segregowania odpadów czy oszczędzania wody powoduje, że dobre rozwiązania i działania stają się nawykiem. Poprzez uczenie najmłodszych edukujemy również rodziców, którzy bardzo często są zachęcani właśnie przez swoje dzieci do wprowadzania w swoich domach rozwiązań ekologicznych".
"Dobre postawy warto zaszczepiać u dzieci jak najwcześniej - mówi Dariusz Czech, prezes Tymbarku. Ukazywanie im piękna przyrody i uczenie szacunku do niej z pewnością jest bezcenną inwestycją w przyszłość. Program "Kubusiowi Przyjaciele Natury" w przyjazny i atrakcyjny dla przedszkolaków sposób edukuje jak chronić naturę, by później mogły one same zadbać o świat, w którym żyjemy".
O atrakcyjności i wysokim poziomie programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury" może świadczyć ogromna popularność, jaką cieszyła jego pilotażowa edycja. Realizowana w ubiegłym roku tylko w czterech województwach: lubelskim, małopolskim, śląskim i warmińsko - mazurskim, wzbudziła duże zainteresowanie przedszkoli. W programie wzięło udział ponad 50 tysięcy dzieci, które poznawały piękny i fascynujący świat przyrody podczas zajęć edukacyjnych.
Wszystkie informacje na temat programu, regulamin oraz zasady są dostępne na stronie www.przyjacielenatury.pl.
Udział w programie jest bezpłatny.
Wszelkich dodatkowych informacji z przyjemnością udzielą także:
Dorota Liszka, tel. (0-33) 870 8204, d.liszka@maspex.com
Joanna Olszowska, tel. (0-33) 870 8464, j.olszowska@maspex.com
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej