Zaludniły się schroniska dla osób bezdomnych w Wałbrzychu. Z nadejściem chłodów rośnie zapotrzebowanie na ciepły kąt wśród ludzi, pozbawionych dachu nad głową. Jak jest zimno, nikt nie zostanie odesłany z ośrodka na ulicę. Łóżko można rozłożyć nawet w świetlicy.
- Jeśli ktoś zapuka do nas w nocy, nie ma mowy, żeby został na ulicy – mówi Łukasz Lipka, pracownik socjalny z Ośrodka Integracyjnego dla Bezdomnych przy ul. Pocztowej. Obiekt ten pełnił dawniej rolę noclegowni, a to oznaczało, że w ciągu dnia nie można było tam przebywać. Teraz jego funkcja została rozszerzona, a to spowodowało większe oblężenie. - W tej chwili prawie wszystkie z sześćdziesięciu miejsc są zajęte. Ale jest też spora rotacja – wyjaśnia Łukasz Lipka. Rotacja wynika z jasno określonego w regulaminie warunku: żadnego alkoholu.- Nie wszyscy są wstanie sprostać tym wymaganiom – przyznają pracownicy socjalni.
Ośrodek przy Pocztowej prowadzi wiele form pracy z osobami bez własnego kąta. Największy nacisk kładzie się na program wychodzenia z bezdomności. Polega on na takim zaktywizowaniu osoby bezdomnej, że zaczyna ona dostrzegać konieczność rozpoczęcia starań o zmianę trybu życia. - Mamy różne grupy terapeutyczne, psychologów, grupy wsparcia przy wychodzeniu z nałogów - mówi Łukasz Lipka. Podobna działalność jest prowadzona w ośrodku MARKOT przy ul. Moniuszki, należącym do Stowarzyszenia MONAR. Tam też zrobiło się tłoczno.
- Na 50 miejsc mamy w tej chwili 55 osób bezdomnych - mówi Jan Filipowski, kierownik ośrodka. W Wałbrzychu dachu nad głową można jeszcze szukać w Domu Fundacji Tarkowskich przy ul. Internatowej. - Na pewno nikt nie zostaje bez pomocy - zapewnia Łukasz Lipka z ul. Pocztowej.Według Straży Miejskiej w Wałbrzychu, która w okresie zimy specjalnie patroluje rejony, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, nie wszyscy chcą z tej pomocy korzystać.- Niektórzy znaleźli sobie azyl w blokach w dzielnicy Podzamcze. Zajmują strychy, czy inne pomieszczenia na najwyższych piętrach, czym stwarzają problemy lokatorom - relacjonuje Jerzy Karski, komendant Straży Miejskiej w Wałbrzychu.
Jak się okazuje, osoby te nie mają problemów z wejściem na klatkę schodową, mimo domofonów.- Mówią, że dostarczają ulotki, albo wymyślają inny pretekst, i już są w środku. Najbardziej zdumiewające jest to, że choć wielu mieszkańców skarży się na tych dzikich lokatorów, to są też i tacy, którzy ich dokarmiają i pomagają na różne sposoby - wyjaśnia Karski.Niezależnie jednak od tego, straż miejska apeluje, by w okresie zimowym zgłaszać wszelkie przypadki dostrzeżenia osób bezdomnych, przebywających na przykład w altankach, czy w innych, nieogrzewanych miejscach. Zwłaszcza, gdy przyjdą mrozy.
szela
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej