80 słupków z substancją odstraszającą dzikie zwierzęta stanęło w dzielnicy Pełcznica w Świebodzicach. Odstraszacze mają zniechęcić dziki do odwiedzania przydomowych ogródków i posesji mieszkańców tej dzielnicy.
W ten sposób władze samorządowe próbują walczyć ze zwierzętami, żyjącymi w pobliskim Książańskim Parku Krajobrazowym. Problem nasilił się jesienią, kiedy to całe stada dzików zaczęły podchodzić pod domy świebodziczan w poszukiwaniu pożywienia. Zwierzęta były na tyle zuchwałe, że nie bały się ludzi, a odganiane ruszały nawet do ataku.
Dziki żyją na trenie parku, który objęty jest rezerwatem, zatem nie można ich odstrzelić. Gmina Świebodzice postawiła więc na odstraszanie za pomocą substancji zapachowych.
- Zakupiliśmy preparat o nazwie Hukinol, który jest w tej chwili najskuteczniejszą substancją do tego typu działań na naszym rynku - mówi zastępca burmistrza Świebodzic Zbigniew Opaliński. - Jako samorząd nie mamy innych możliwości, więc próbujemy takiej metody.
Słupki z gąbką, nasączoną preparatem, zostały wkopane na linii lasu, w miejscach, gdzie zwierzęta pojawiały się najczęściej, Ich montażem zajęli się pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej. Pracownicy wbijali kołki zatykając nos - tak mocno "pachnie" odstraszacz. Nieprzyjemną woń czuć zresztą w powietrzu. Czy podziała na dziki? Mieszkańcy domów leżących najbliżej parku przyznają, że zwierzęta pojawiają się rzadziej, widać je teraz częściej w górnej partii lasu. Słupki wbijane są w odległości kilku metrów od siebie, tworząc w ten sposób zapachową zaporę.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej