W Filharmonii Sudeckiej uroczyście podsumowano realizację II etapu projektu "Od bierności do aktywności - projekt systemowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu". Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Trwa od 1 lipca 2008 r. do 31 grudnia 2013 r.
Celem Projektu jest przywrócenie do zatrudnienia lub do uzyskania zdolności do zatrudnienia z jednoczesną integracją ze społeczeństwem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, znajdujących się w wieku aktywności zawodowej, bezrobotnych, poszukujących pracy, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.
W grudniu 2009 r. minęły dwa lata wspólnej pracy pracowników Ośrodka i uczestników projektu. Ośrodek otrzymał w tym okresie ponad 3,4 mln zł, które w całości wykorzystał, obejmując działaniami ponad 1000 osób (łącznie z otoczeniem klientów - członkami rodzin, sąsiadami, itp.).
Głównym narzędziem zastosowanym w projekcie były kontrakty socjalne zawarte przez pracowników socjalnych MOPS z uczestnikami tego przedsięwzięcia (średni koszt jednego kontraktu - 5 tys. zł, ilość zrealizowanych kontraktów od 2008 r.- 334). W zakres kontraktu wchodziły m.in. trening umiejętności społecznych, warsztaty psychologiczne, kursy zawodowe (m.in. nowoczesny magazynier, bukieciarstwo, opieka nad dzieckiem, administracja, posadzkarz -płytkarz), nauka w liceum ogólnokształcącym.
W 2009 r. wzbogacono projekt o działania środowiskowe.
Działania były bardzo różnorodne:
* Sadzenie kwiatów i drzewek, malowanie bram wejściowych - czyli upiększanie swojego miejsca zamieszkania,
* Organizowanie festynów, pikników, zawodów sportowych, wycieczek integracyjnych,
* Upowszechnianie czytelnictwa, np. "Podgórze czyta dzieciom",
* Organizowanie spotkań obywatelskich
* Udział w spektaklach i warsztatach teatralnych.
Na pozytywny odbiór projektu oczywisty wpływ miała wysoka jakość wsparcia osiągnięta dzięki profesjonalnej kadrze. Trzeba wyróżnić Fundację "Merkury" w Wałbrzychu, która przeprowadziła szkolenia pn. "Integracja społeczna", Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Wałbrzychu, który przeprowadził 11 kursów zawodowych oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałbrzychu.
Partnerowali również m.in. Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu, Gminny Zespół Szkół nr 2, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 23, Gimnazjum nr 4.
MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W WAŁBRZYCHU dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do pomyślnej realizacji II etapu projektu.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej