Przełamujemy bariery związane z nieuleczalną chorobą i śmiercią – mówi Henryka Kowalczyk. Wałbrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej po raz czwarty organizuje kampanię "Hospicjum to też życie". Tegoroczna akcja przebiegać będzie pod hasłem "Hospicjum to też życie – Lubię pomagać". Kampania" Hospicjum to też życie" rozpocznie się w Wałbrzychu 4 października do 31 grudnia 2008 r. - Celem tegorocznej kampanii, którą objął patronatem prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, jest promowanie wolontariatu hospicyjnego, zachęcanie dzieci i młodzieży do pracy na rzecz chorych terminalnie, edukacja na temat końca życia, kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec chorych u kresu życia - wyjaśnia Henryka Kowalczyk, prezes wałbrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. - Działalność wałbrzyskiego hospicjum wspiera grupa wolontariuszy, wspaniałych młodych ludzi, ale jest ich wciąż za mało. Zależy nam bardzo na zainteresowaniu młodzieży wolontariatem hospicyjnym, pozyskaniu wolontariuszy. Mamy nadzieję, że problematyka końca życia, starości, osierocenia i żałoby przestanie być tabu dla młodych ludzi. Wśród chorych nieuleczalnie, obok ludzi starych są również młodzi ludzi, są także rodzice dzieci.
Tegoroczna kampania pozwoli, po raz kolejny promować ideę hospicyjną, przybliżyć nasze hospicjum, ułatwić komunikację z osobami starszymi i chorymi, zainteresować społeczeństwo możliwościami wsparcia działalności hospicjum - dodaje Henryka Kowalczyk. Już 4 października o godz.19.00 odbędzie się koncert Janusza Radka w ramach akcji "Gramy dla hospicjum" z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej, który przypada 11 października. Koncert odbędzie się w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, a dochód z niego przeznaczony zostanie na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II. Natomiast 22 października będzie dniem sadzenia żonkili na skwerach w ramach "Pól Nadziei". - "Pola Nadziei" to program stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Care z Wielkiej Brytanii, koordynowany w Polsce przez Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Symbolem akcji jest żonkil. Ideą programu jest edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa na los chorych nieuleczalnie a także pozyskiwanie funduszy na działalność hospicjów. Tego dnia młodzież spotka się na pikniku przy hospicjum. Od października do grudnia pracownicy i wolontariusze hospicyjni odwiedzą szkoły i informować będą o działalności hospicjum a także zachęcać do pracy wolontarystycznej. - Zapraszamy także do odwiedzenia hospicjum ."Otwarte drzwi hospicjum" służyć będą temu celowi. Zależy nam na przełamywaniu stereotypów na temat hospicjum. To jest miejsce, w którym toczy się życie, wbrew pozorom wcale nie jest przygnębiające. Od października do grudnia w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizować będziemy zadanie pod nazwą "Wolontariat hospicyjny - bliżej człowieka". Przeszkolimy kandydatów na wolontariuszy. Działania zainicjowane w czasie trwania kampanii staną się początkiem trwałej współpracy szkół z wałbrzyskim hospicjum - podkreśla Henryka Kowalczyk.
Źródło: (RAD) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej