Otwarcie muzeum w Bielawie Po kilku latach starań powołano do życia Bielawską Placówkę Muzealną. Otwarcie bielawskiego muzeum, mieszczącego się przy ul. Piastowskiej 19 w dawnym biurowcu „Bielbawu”, nastąpiło 28 grudnia.
Głównym celem muzeum jest pozyskiwanie eksponatów dokumentujących życie codzienne w dawnej Bielawie. Już teraz można w nim zobaczyć stare zbiory apteczne z przełomu XIX i XX w., publikacje bielawskich wydawnictw sięgające początku XX w., wydawnictwa nutowe bielawskich kompozytorów, lokalną prasę, przedmioty związane z włókiennictwem, dokumenty (korespondencje prywatne: listy, karty pocztowe), a nawet rękopisy z XVIII w. Bielawska Placówka Muzealna została utworzona w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jak twierdzi dr Rafał Brzeziński - dyrektor MBP, - jest to dopiero początek budowania lokalnego muzeum z prawdziwego zdarzenia. Niemniej od samego początku gromadzimy, katalogujemy i przechowujemy pozyskane eksponaty, w sposób profesjonalny i zgodny ze standardami największych muzeów. W przyszłości znajdą się tutaj działy poświęcone bielawskim wydawnictwom, fotografom, turystyce, teatrom, muzyce, sztuce, przemysłowi czy wyznaniom. Dużo miejsca poświęci się dla sportu tak przedwojennego jak i tego z dnia wczorajszego. Wszyscy odwiedzający to miejsce będą mogli poznać życie codzienne Bielawy wczoraj i dziś. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, muzeum otrzymało od mieszkańców Bielawy przedmioty, stanowiące zalążek zbiorów regionalnych. Tego typu muzea powstają z miłości ludzi do swojej małej ojczyzny – powiedział obecny na uroczystości otwarcia prof. Marek Czapliński z Uniwersytetu Wrocławskiego. W większości zbiory lokalnych muzeów opierają się na eksponatach przekazanych przez mieszkańców, dlatego są one tak bardzo cenne – dodał profesor. Na otwarciu był również prof. Maciej Szymczyk – dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Jak powiedział do zaproszonych gości – Tradycje, również te najbardziej chlubne, wymagają kultywowania. Dobrze się stało, że Bielawa dołącza do miast upamiętniających swe dzieje.
Eksponaty, które do tej pory udało się zgromadzić bielawskiemu muzeum można oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.30–15.30. Wstęp jest bezpłatny. Muzeum apeluje do wszystkich miłośników Bielawy o wyszukiwanie i przekazywanie wszelkich starych rzeczy, które nierzadko mogą się okazać cennymi eksponatami. Dzięki temu wspólnie zgromadzimy ważne dla tradycji Bielawy skarby i stworzymy miejsce, stanowiące dumę naszego miasta.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej