16 lutego uruchomiona została pracownia informatyczno - językowa w Publicznej Szkole Podstawowej nr 28. W uroczystości obok dyrekcji oraz uczniów szkoły wziął udział prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski wraz ze swym zastępcą Markiem Małeckim.
Utworzenie pracowni informatyczno - językowej jest efektem działań inwestycyjnych podjętych przez Gminę Wałbrzych wynikających wprost z zapisów Lokalnego Programu Rewitalizacji Wałbrzycha uchwalonego przez Radę Miasta w lutym 2009 r.
Inwestycja związana z tą placówką oświatową polegała na remoncie więźby dachowej oraz wymianie pokrycia dachu szkoły. Remont dachu został zakończony w grudniu ubiegłego roku. Kolejnym etapem inwestycji był remont i połączenie dwóch niewykorzystywanych przez szkołę pomieszczeń, w celu utworzenia nowoczesnej pracowni językowo - komputerowej.
Przed modernizacją budynek szkoły znajdował się w złym stanie technicznym. Dach wymagał pilnej rekonstrukcji. Dzięki programowi rewitalizacji i perspektywie pozyskania środków europejskich, inwestycja możliwa była do zrealizowania w ubiegłym roku. Dach został wyremontowany, a w pracowni komputerowo - językowej przygotowano 15 stanowisk komputerowych dla uczniów oraz jeden dla nauczyciela. Będą z niej korzystali uczniowie PSP 28, ale nie tylko. Ideą projektu jest umożliwienie dostępu do pracowni także uczniom z innych szkół oraz ich rodzicom, którzy będą mieli okazję rozszerzenia wiedzy i spędzenia wolnego czasu z dziećmi. Będzie się to odbywało w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Cała inwestycja została już zrealizowana. Jej koszt wyniósł ponad 930.000 złotych, a 70 procent tej kwoty Gmina Wałbrzych uzyska ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
Modernizacja PSP 28 jest drugim z już zakończonych projektów realizowanych w ramach Programu Rewitalizacji centrum Wałbrzycha. Pierwszym była budowa boisk sportowych przy Publicznym Gimnazjum nr 1. Był to również projekt włączony do Programu Rewitalizacji i dzięki temu Gmina Wałbrzych ubiegać się będzie o refundację poniesionych kosztów w kwocie około 2.120.000 złotych ze środków Unii Europejskiej.
Opisane inwestycje to dopiero początek realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Wałbrzycha. Program ze względu na wymogi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego może obejmować tylko wydzielony obszar miasta, w przypadku Wałbrzycha jest to jego centrum. W tym roku z pieniędzy przeznaczonych na rewitalizację między innymi rozpoczęta zostanie modernizacja Placu Kościelnego i terenu przy Muzeum. Wykonana zostanie adaptacja pomieszczeń w "Bibliotece pod Atlantami" na Akademię Młodych", która także będzie pełniła funkcje edukacyjne i społeczne dla dzieci i młodzieży. Kolejnym projektem, o podobnym charakterze umieszczonym w programie rewitalizacji, jest termomodernizacja, remont elewacji i dachu, a także kilku pomieszczeń w II Liceum Ogólnokształcącym. Jest to inwestycja Powiatu Wałbrzyskiego i podobnie jak w przypadku PSP 28 założeniem projektu jest poprawa warunków nauczania nie tylko dla uczniów tej szkoły, ale także młodzieży szkolnej z całego Wałbrzycha w ramach godzin pozalekcyjnych.
W najbliższym czasie inwestycjami, które tak jak wszystkie rewitalizacyjne skorzystają z dofinansowania Unii Europejskiej będzie również remont ulic Sienkiewicza, Moniuszki i Kościuszki oraz przebudowa Placu Teatralnego. Rozpocznie się remont dwóch kamienic gminnych przy ulicy Lewartowskiego 14 i 16, całkowicie zmodernizowany zostanie plac w rejonie ulicy Mickiewicza, przy sklepie rowerowym, na którym obecnie funkcjonuje "dziki" parking. Rozpoczęta zostanie także rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego Śródmieścia, a następną dużą inwestycją będzie remont i adaptacja budynku po dawnej szkole przy ulicy Mickiewicza 26 na Centrum Aktywności, gdzie prowadzone będą szerokie działania mające na celu wsparcie osób zagrożonych i dotkniętych wykluczeniem społecznym i zawodowym.
Warto dodać, że w ramach programu rewitalizacji Wałbrzycha, możliwość prowadzenia swoich inwestycji uzyskało też ponad 40 Wspólnot Mieszkaniowych ze Śródmieścia. Niektóre remonty dachów i elewacji już są prowadzone, kolejne rozpoczną się w najbliższym czasie. Dofinansowanie unijne na zadania związane z remontami budynków mieszkalnych wyniesie ponad 5 milionów złotych.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej