Od 70 do 100 tysięcy złotych rocznie wydaje na naprawę szkód wyrządzonych przez wandali Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Wałbrzychu. Biorąc pod uwagę fakt, że jeden nowoczesny autobus do przewozu osób kosztuje w granicach około 700-800 tysięcy złotych, szkody z tytułu umyślnego zachowania niektórych osób wydają się być niewielkie. Z drugiej jednak strony pieniądze na naprawę uszkodzeń można by przeznaczyć na zupełnie inne cele.
- Skala wandalizmu w naszym mieście jest duża. Teraz w każdym nowo zakupionym autobusie montujemy system monitoringu. Działania prewencyjne w tym przypadku mają kolosalne znaczenie i rzeczywiście kamery w naszych pojazdach odstraszają wandali - tłumaczy Ireneusz Zarzecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Wałbrzychu.
Jakie elementy nadwozia autobusów upodobali sobie wandale ? Osoby pod wpływem alkoholu, bądź bezmyślni młodzieńcy, szukający dodatkowych wrażeń, bez opamiętania rzucają ciężkimi przedmiotami w karoserię pojazdów. Wewnątrz autobusów chuligani też nie próżnują. Powszechnie znane są przypadki dewastacji siedzeń, malowania markerem po ścianach bocznych, czy też wyłamywania kasowników i elementów świetlnych pojazdu.
- Najczęściej wybijane są szyby. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 22 takie przypadki. Wybijanie szyb jest szczególnie niebezpieczne z dwóch powodów. Po pierwsze stwarza to zagrożenie dla pasażerów i kierowców, a po drugie uszkodzony autobus trzeba odstawić do zajezdni – mówi Waldemar Dolega, kierownik ruchu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Wałbrzychu.
Wyrządzone szkody trzeba również naprawiać. Nowe szyby do autobusów to zakup kosztowny. Poza tym minęły już czasy, kiedy okna w autobusach montowało się, osadzając je na uszczelkach gumowych.
- Nowoczesne technologie zmuszają nas do wymiany szyb w inny sposób niż jeszcze kilka lat temu. Klej dużej schnie, a po drugie cały proces wymiany i ponownego wyjazdu autobusu na miasto wydłuża się w czasie. Trwa to najczęściej około dwa dni – przekonuje Andrzej Welc, dyrektor ds. technicznych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Wałbrzychu.
Najdroższy wydatek wiąże się z kupnem szyby przedniej, zresztą tak jak w większości poruszających się po mieście samochodów. Duża powierzchnia zbitego bądź uszkodzonego szkła stanowi nie lada problem dla mechaników.
- Do tej pory nie widziałem, by ktoś niszczył autobus. Zdarzyło mi się natomiast raz jechać w pojeździe, który miał mocno pomalowane siedzenia i dodatkowo powyrywane plastikowe elementy – mówi jeden z pasażerów.
- Ja reaguję na wszelkiego rodzaju dewastacje. Najczęściej w przypadkach, gdy młodzież kładzie brudne buty na fotele. Upominam ich, że tak nie wolno i chyba zdaje to egzamin – dodaje inny użytkownik autobusów MPK.
Zdecydowanej reakcji na wyrządzane z premedytacją szkody od pasażerów oczekuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Wałbrzychu. Świadkowie jakichkolwiek dewastacji proszeni są o kontakt telefoniczny bądź też drogą elektroniczną. MPK ze swojej strony deklaruje pełną anonimowość, a w przypadkach, gdy wyrządzone przez wandali uszkodzenia okażą się spore, zgłaszający ten fakt po ujęciu sprawców mogą liczyć na nagrodę finansową.
Norbert Grabowski - regionalantv.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej