Na terenie powiatu wałbrzyskiego działają 34 Ośrodki Szkolenia Kierowców, z czego 2 ośrodki w Głuszycy, 1 ośrodek w Jedlinie Zdroju i 31 w Wałbrzychu.
W roku 2009 wpisano do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców 7 nowych ośrodków szkolących kandydatów na kierowców. Przed wydaniem zaświadczenia przedsiębiorcy Starosta dokonuje sprawdzenia, jakimi warunkami dysponuje dany ośrodek, musi on posiadać oprócz pojazdów przystosowanych do nauki jazdy, co najmniej jedną salę o powierzchni 25 m2 odpowiednio wyposażoną. Ośrodek taki musi mieć także utwardzony plac manewrowy o odpowiednich wymiarach, umożliwiający ćwiczenie każdego z zadań przewidzianych do wykonania na egzaminie państwowym.
Szkolenie może prowadzić instruktor nauki jazdy. Wobec takiej osoby stawiane są określone wymagania, które mają zagwarantować odpowiednie przygotowanie przyszłych kierowców. Instruktorem może zostać osoba, która ma, co najmniej wykształcenie średnie, posiada przez okres minimum trzech lat uprawnienia do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem oraz przedstawiła orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Instruktor musi ukończyć kurs kwalifikacyjny i zdać egzamin przed komisją powołaną przez wojewodę. Instruktor nie może być także karany wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Potwierdzeniem spełnienia tych wymogów jest wpis instruktora do ewidencji i wydanie legitymacji instruktora.
Do końca 2009 roku w ewidencji jest wpisanych 221 instruktorów, z czego w 2009 roku dokonano wpisu 62 nowych instruktorów.
W 2009 roku przeprowadzono 16 kontroli w Ośrodkach, gdzie nie stwierdzono rażących uchybień, a wydane zalecenia zostały przez właścicieli ośrodków wykonane. Najczęściej popełniane błędy to przekraczanie czasu pracy instruktora w ciągu doby.
W miesiącu marcu każdego roku odbywa się spotkanie w Starostwie, na którym Starosta, Augustyn Skrętkowicz dokonuje podsumowania pracy ośrodków na podstawie danych statystycznych otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego z terenu kraju o uzyskanych przez osoby egzaminowane wynikach w odniesieniu do instruktorów i ośrodków szkolenia. Najlepszym ośrodkom i instruktorom są wręczane listy gratulacyjne. Na corocznym spotkaniu obecni są również przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu i Komendy Miejskiej Policji Sekcji Ruchu Drogowego w Wałbrzychu.
W gronie szkół przodujących na przestrzeni trzech lat znajdują się:
- OSK Krzysztof Machowski
- OSK „TORUS”
- OSK Piotr Stokłosa
- OSK Grzegorz Drzewiecki
- OSK Ryszard Faryna
- OSK Łukasz Sztymala ( ośrodek powstał w 2009 r.)
W roku 2007 Szkoła Jazdy Krzysztofa Machowskiego otrzymała z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego statuetkę za zajęcie I miejsca w konkursie „Lider skutecznego szkolenia kierowców” w okręgu wałbrzyskim ( byłe województwo wałbrzyskie).
Analizując dane statystyczna za rok 2009 najwyższą zdawalność w badanym okresie osiągnęły następujące ośrodki:
- OSK Leszek Faryna – 49,5 %
- OSK Łukasz Sztymala (wpisany do ewidencji w 2009 roku) – 48,5%
- OSK Krzysztof Machowski – 46,8 %
- OSK „PRYMUS” – 36.4 %
- OSK Piotr Stokłosa – 35,9%
- OSK „TORUS” – 35,2%
W gronie szkół z najniższą zdawalnością znalazły się ośrodki, które swoją działalność rozpoczęły w drugim półroczu 2009 r., jest to zbyt krótki okres oraz zbyt mała liczba kursantów żeby można było wyciągnąć wnioski na temat osiągania słabych wyników.
Wśród instruktorów w 2009 roku najwyższe wyniki osiągnęli:
1. Michalczak Marian – 59.4 %
2. Sztymala Marek – 56.0%
3. Faryna Leszek – 55.5%
4. Czapski Jerzy – 53.1 %
5. Piotr Mowlik – 51,4%
6. Zarzycki Arkadiusz – 50.0%
7. Troper Paweł – 48%
8. Piszczatowski Michał – 47.8%
9. Bednarek Wojciech – 47.0%
10. Biel Andrzej – 46.9 %
11. Stanik Arkadiusz – 46.4%
12. Olczyk Ewa – 46.0%
13. Uszczyński Zbigniew – 45.3%
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej