Już po raz szósty pracownicy wałbrzyskiej Toyoty oraz zaproszeni goście, wystartowali w tradycyjnej, japońskiej sztafecie - Ekiden. To zwyczaj, kultywowany od średniowiecza.
Dawniej oznaczał pocztę kurierską (eki – stacja, den – przynosić), potem przekształcił się w rekreacyjne biegi w japońskich zakładach pracy. Załoga fabryki w Wałbrzychu uprawia Ekiden od 2005 roku. - To jest przede wszystkim świetna zabawa, integrująca pracowników – mówi Piotr Sandomierski z Toyoty.
Konkurencja polega na wyścigu 9-osobowych zespołów, które biegną w sztafecie na dystansie 2,5 km, lecz zamiast pałeczki, przekazują sobie szarfę. W tym roku wystartowało szesnaście drużyn z fabryki w Wałbrzychu, trzy przyjechały z Toyoty w Jelczu Laskowicach, a do jednej skrzyknęły się wałbrzyskie VIP-y, z prezydentem Piotrem Kruczkowskim na czele. - W sumie pobiegło ponad dwieście osób, czyli co dziesiąty pracownik Toyoty – mówi Piotr Sandomierski.
Na Ekidenie mierzony jest nie tylko czas. Pod tym względem najlepsza okazała się drużyna – nomen omen - “Teoretycznie Naj”. Drużyna VIP-ów, pod nazwą “Miasto Wałbrzych” zajęła piąte miejsce. Ale ustalono też zespół najwyższy - “Stręczyciele” - który mierzył w sumie 1428 cm, i najniższy – to była kobieca drużyna “Móhy w Zembah” - 1367 cm. Największą wagą mógł się poszczycić team “Mix Kansen” - 676,4 kg, najlżejsze były znów “Móhy w Zembah” - 535,1 kg. “Mix Kansen” byl też najstarszy – zawodnicy liczyli w sumie 109436 dni, a najmłodsze okazały się “Korbowałki” - miały w sumie 75913 dni życia. I na takich to zabawach upłynęła niedziela pracownikom japońskiego koncernu, którzy dodatkowo w tym dniu mogli oprowadzić po fabryce swoje rodziny.
Zwycięzcy otrzymali w nagrodę bony do sklepów sportowych, a dodatkowo od każdego zawodnika kierownictwo zakładu przekazało 10 zł – czyli w sumie 2200 zł – na rzecz niepełnosprawnych, zrzeszonych w Stowarzyszeniu “Motyl”.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej