Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski oraz wiceprezydent partnerskiego miasta Hradec Kralove w Czechach Martin Soukop podczas wspólnej konferencji prasowej przedstawili szczegóły projektu "Poznawanie nie zna granic". W spotkaniu wzięli również udział Alena Senkova z Wydziału Edukacji i Spędzania Wolnego Czasu Urzędu w Hradcu Kralove, Zuzana Hovorkova koordynator ds. finansowych projektu oraz Ewa Pryt - koordynator projektu po stronie polskiej.
Projekt "Poznawanie nie zna granic" jest tworzony i realizowany wspólnie z partnerem czeskim - miastem Hradec Kralove. Dotyczy wymiany młodzieży. Projekt przenaczony jest dla uczniów w wieku 13-14 lat i polega na trzydniowych wizytach dzieci ze szkół wałbrzyskich w Hradec Kralove oraz dzieci ze szkół kralovohradeckich w Wałbrzychu. Przeprowadzonych zostanie 16 wymian szkolnych od kwietnia 2010 do czerwca 2012 r. W każdej uczestniczyć będzie 20 uczniów z Wałbrzycha i 20 uczniów z Hradec Kralove, łącznie 488 bioracych udział w projekcie. Projekt dotyczy uczniów 8 szkól gimnazjalnych z Wałbrzycha i odpowiedników tych szkół z Hradec Kralove. Szkoły dobierane są ze sobą pod względem zainteresowań. Wałbrzyskie szkoły to PG 1, Gminny Zespół Szkół Nr 2 (PG 2), PG 3, PG 4, PG 5, PG 6, PG 7 oraz Zespół Szkół Integracyjnych (PG 9).
Trzy dni dzieci czeskie przebywać będą w Wałbrzychu uczestnicząc wspólnie w zajęciach lekcyjnych z. j. angielskiego, muzyki, matematyki, informatyki oraz w konkursach i zawodach. Napiszą również test wiedzy o Wałbrzychu. W programie przewidziane jest także zwiedzanie miasta - zamku Książ, Palmiarni, Rynku, Muzeum i Starej Kopalni. Młodzi Czesi i Polacy wyjadą również na wycieczkę do Karpacza, gdzie zwiedzą wcześniej wspólnie wybrane miejsca i muzea m.in. Muzeum Miniatur Architektonicznych w Kowarach czy Schronisko Samotnia w Karpaczu. Program wyjazdów dzieci polskich do Czech wygląda podobnie.
Projekt "Poznawanie nie zna granic" rozpoczął się w maju 2010 r. a zakończy we wrześniu 2012 r. Jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013, obszar wsparcia 3.1.: Współpraca terytorialna instytucji świadczących usługi publiczne - transgraniczna współpraca szkół, wymiana studentów, uczniów oraz pracowników naukowych i pedagogicznych. Jest kontynuacją Projektu "Poznaj swojego sąsiada".
Budżet projektu to kwota 562 410 PLN (137 173 €), z czego 472 424 PLN (115 225 €) to dotacja z środków unijnych.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej