Wałbrzyscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę wprowadzającą "Program zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wałbrzych". Prace nad opracowaniem Programu trwały od kilku miesięcy w Wydziale Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego. Program był również konsultowany z Sanepidem, Strażą Miejską, Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz Strażą dla Zwierząt. U podstaw Programu leżą dwie ustawy - ustawa o porządku i czystości, która mówi o konieczności ochrony ludzi przed bezdomnymi zwierzętami oraz ustawa o ochronie zwierząt, która obliguje Gminę do ochrony bezdomnych zwierząt.
Na realizację programu w tym roku zarezerwowano 25 tysięcy złotych. Uchwała ma zastosowanie w stosunku do bezdomnych zwierząt domowych, w tym w szczególności do bezdomnych kotów i psów przebywających w granicach administracyjnych Gminy Wałbrzych.
Celem uchwały jest:
1. zapobieganie wzrostu populacji zwierząt bezdomnych, w szczególności poprzez intensywną sterylizację i kastrację bezdomnych kotów i psów, a także usypianie ślepych miotów w uzasadnionych przypadkach,
2. zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom, w szczególności poprzez poszukiwanie nowych właścicieli dla zwierząt,
3. promowanie prawidłowych postaw i zachowań człowieka w stosunku do zwierząt oraz edukacja społeczeństwa w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach i opiekunach kotów i psów,
4. zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.
Realizację działań dotyczących przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt prowadzić będą organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt we współpracy z organami Inspekcji Weterynaryjnej, schronisko dla zwierząt poprzez zapewnienie opieki zwierzętom bezdomnym, placówki oświatowe poprzez aktywne uczestniczenie w działaniach informacyjnych i edukacyjnych mieszkańców, Straż Miejska oraz Wydział Infrastruktury Miasta poprzez pełnienie funkcji koordynatora działań dotyczących ograniczania populacji zwierząt bezdomnych.
Zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wałbrzych polegać będzie na:
1. odławianiu i umieszczaniu w schronisku zwierząt bezdomnych, zagubionych
i błąkających się po terenie Gminy Wałbrzych, na zgłoszenie mieszkańców, organizacji społecznych, Straży Miejskiej i innych służb porządkowych oraz zwierząt domowych z wypadków samochodowych,
2. objęciu opieką zwierząt przebywających w schronisku poprzez zapewnienie im właściwych warunków bytowania oraz zapewnienie opieki lekarsko - weterynaryjnej,
3. poszukiwaniu dotychczasowych właścicieli lub nowych właścicieli dla zwierząt przebywających w schronisku,
4. zmniejszaniu populacji psów bezdomnych poprzez sterylizację i kastrację psów przebywających w schronisku,
5. zmniejszaniu populacji kotów bezdomnych poprzez sterylizację i kastrację kotów żyjących na wolności oraz kotów przebywających w schronisku,
6. dokonywaniu w uzasadnionych przypadkach usypiania ślepych miotów kotów żyjących na wolności,
7. edukacji mieszkańców Gminy Wałbrzych w zakresie kształtowania prawidłowych postaw i zachowań człowieka w stosunku do zwierząt oraz w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach i opiekunach zwierząt,
8. podejmowaniu interwencji w sprawach dotyczących traktowania zwierząt niezgodnie z przepisami ustawy,
9. tworzeniu rejestru tzw. społecznych opiekunów zwierząt, a w szczególności kotów.
Zabiegi sterylizacji i kastracji kotów żyjących na wolności oraz usypianie ślepych miotów wykonywane będą na następujących zasadach:
1. Gmina Wałbrzych pokrywa całkowity koszt sterylizacji, kastracji lub usypiania ślepych miotów.
2. Zabiegi sterylizacji, kastracji i usypiania ślepych miotów wykonywane będą na terenie lecznicy weterynaryjnej, z którą Gmina Wałbrzych zawrze umowę
3. Bezdomne koty będą doprowadzane do lecznicy weterynaryjnej przez tzw. opiekunów społecznych, zarządców i administratorów nieruchomości, członków organizacji społecznych lub pracowników Schroniska dla Zwierząt po wcześniejszym uzyskaniu skierowania na zabieg, które wystawione zostanie przez Wydział Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
4. Po wykonaniu zabiegu koty będą wypuszczane w miejscu ich wcześniejszego pochwycenia lub w uzasadnionych przypadkach umieszczane w schronisku.
Gmina Wałbrzych w ramach Programu będzie również prowadzić działania edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie kształtowania prawidłowych postaw i zachowań człowieka w stosunku do zwierząt oraz w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach i opiekunach zwierząt. Odbywać się to będzie poprzez druk ulotek, plakatów, rozpowszechnianie informacji w środkach masowego przekazu oraz na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej