Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie projektu "Miasto Dzieci”. Muzeum już po raz trzeci podczas pierwszych dwóch tygodni sierpnia wśród zabytkowych lokomotyw i wagonów zamienia się w Miasto Dzieci, w miasto którym około 200 młodych obywateli będzie zarządzało swoim miastem.
Opis projektu:
W wagonach towarowych, w drewnianych domkach oraz w zabudowaniach Muzeum tworzy się stanowiska pracy, urzędy, sklepiki, wszystko to co powinno znajdować się w mieście, jest to: Biuro Meldunkowe, Biuro Pracy, Straż Pożarna, Szpital, Piekarnia, Restauracja, Kawiarnia, Bank, Fryzjer, Kino, Teatr, itd. Co dziennie od godziny 10.00 po otrzymaniu Dowodu Osobistego a następnie Karty Pracy dzieci pod opieką wolontariuszy przystępują do pracy w wybranym przez siebie zawodzie. W Mieście Dzieci obowiązuje dwuzmianowy system pracy. Podczas przerw organizowane są atrakcje kulturalne, zapraszani są ciekawi ludzie, przedstawiciele różnych zawodów. Atrakcją są także aukcje gdzie młodzi obywatele mogą kupić co zostało wyprodukowane w mieście przez swoich kolegów a także rzeczy podarowane przez przychylne osoby. W Mieście Dzieci wybierana jest przez młodych mieszkańców Rada Miasta , Burmistrz a pod koniec każdego dnia dzieci mają szanse zabierania głosu w zebraniach obywatelskich.
W trakcie każdego dnia młodzi pracownicy dostają ciepły posiłek a ponadto mogą za zarobioną specjalną przez siebie walutę zakupić smakołyki w restauracji czy kawiarni. Każdy dzień to nowe wrażenia, doznania, przygody oraz wiedza o codziennym życiu.
Projekt Miasto Dzieci to przede wszystkim wychowanie przez prace w formie zabawy. Dzieci w wieku szkolnym uczą się na czym polega praca samorządu, życie w mieście, praca wielu osób, które tworzą społeczność i jakie tworzą wzajemne relacje. Dzieci podczas pracy w wybranych przez siebie zawodach nabierają szacunku do pieniędzy i pracy. Poprzez pracę ze swoimi rówieśnikami kształtują wrażliwości i rozwijają talenty.
Wolontariusze którzy podczas pracy z dziećmi nabierają umiejętności wykonywania zawodu uczą się odpowiedzialności za swoich podopiecznych i nabywają nauki o zarządzaniu.
Miasto Dzieci to projekt który integruje środowisko, analizuje i odkrywa potrzeby w społeczności lokalnej, pozwala zdefiniować najważniejsze cele i potrzeby.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej jest organizacją pożytku publicznego i z własnych środków finansowych nie jest w stanie utrzymać przez dwa tygodnie tej charytatywnej imprezy. Miasto, którym będą zarządzać dzieci potrzebuje wsparcia w wyposażeniu zawodów takich jak: gipsownia, restauracja, kawiarnia, redakcja, pracownia biżuterii, kwiaciarnia oraz w pracach poligraficznych, codziennych posiłków dla dzieci, opiekunów i wolontariuszy. Mile widziane są osoby, które przekażą dzieciom znajomość zawodową w restauracji, kawiarni, piekarni, kółku teatralnym,
tanecznym ( kreatywność chętnych bez ograniczeń). Zamiarem jest utworzenie schroniska dla zwierząt, gdzie chętnie widziane są zwierzęta, którymi będą opiekowały się dzieci.
Zwracamy się do Państwa jako osób znających potrzeby środowiska lokalnego o pomoc charytatywną i o ile jest to możliwe materialną przy organizacji tego przedsięwzięcia.
Zobowiązujemy się wyeksponować na naszych materiałach Państwa współudział w tym przedsięwzięciu.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa
ul.Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
tel/fax 0-74 856-43-30
www.muzeumtechniki.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej