Trwający remont nawierzchni ulicy Leśnej jest kolejnym, ale nie ostatnim, etapem rewitalizacji centrum Głuszycy.
Trylinka, z której była dotychczas zbudowana nawierzchnia ulicy Leśnej zastępowana jest kostką brukową. Stanowi ona główny budulec i szacuje się, że zostanie jej zużyte blisko 2,5 tys. m². W efekcie prac remontowych powstanie deptak, który w przyszłości ma zostać przedłużony do stawów głuszyckich, a ich okolica, jako ostatni etap rewitalizacji - odpowiednio zagospodarowana na miejsce spotkań i odpoczynku. Planuje się m.in. utworzenie tam utwardzonych ścieżek dla pieszych, pomostów, tras wypoczynkowych i parkingów. Zieleń ma zostać odpowiednio zaadaptowana, zamontowane będzie też stylowe oświetlenie.
Przypomnimy, że w ramach pierwszego etapu rewitalizacji miasta powstał kompleks boisk Orlik - inwestycja ta kosztowała 1.100.000 zł, a fundusze pochodziły w 1/3 z gminy, w 1/3 z województwa, a kolejną część z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Remont ulicy Leśnej to koszt 440.000 - pieniądze pochodzą ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zanim jednak będziemy spacerować pośród odpowiednio zagospodarowanych stawów, władze miasta planują - także w ramach rewitalizacji - termomodernizację budynku Centrum Kultury, dzięki czemu zmniejszy się roczne zapotrzebowanie na ciepło zużywane na centralne ogrzewanie i podgrzanie wody użytkowej nawet o 25%. Przy okazji modernizacji ogrzewania, zostanie wykonany również remont zewnętrznej części budynku. Koszt przedsięwzięcia to milion zł. Kolejny milion planuje się przeznaczyć na renowację budynków przy ulicy Leśnej i częściowo przy Grunwaldzkiej w okolicy Ogrodu Jordanowskiego.
Celem rewitalizacji jest ożywienie, poprawa funkcjonalności, estetyki, wygody użytkowania i jakości życia w centrum miasta. Rewitalizacja finansowana jest głównie spoza budżetowych środków gminy.
źródło: głuszyca.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej