Już po raz dwunasty „Rzeczpospolita” nagrodziła najlepsze samorządy w Polsce spośród ponad 500 uczestników dorocznego rankingu. W kapitule znaleźli się najlepsi eksperci samorządowi, którzy oceniali m.in. wyniki finansowe, wykorzystane środki unijne oraz innowacyjność. W tegorocznym rankingu Gmina Świdnica zdobyła 47 miejsce, awansując z 65 w roku ubiegłym.
Wybór najlepszych samorządów przeprowadzany był dwuetapowo. Pierwszy był weryfikacją gospodarki finansowej oraz inwestycji w oparciu m.in. o dane znajdujące się w Ministerstwie Finansów. Etap ten wyłonił 250 najlepszych gmin wiejskich oraz 250 miejskich i miejsko-wiejskich. Następnie samorządy po otrzymaniu ankiet dokonały udzielenia odpowiedzi m.in. w takich obszarach jak:
- udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w wydatkach ogółem w latach 2006 – 2009,
- liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie organizacji pozarządowych w latach 2006 – 2009,
- wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2006 – 2009,
- wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w 2009 i 2010 roku,
- liczbę nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy w latach 2006
- udział wydatków na promocję gminy w wydatkach ogółem w latach 2008 – 2009,
- współpraca z jednostkami pomocniczymi,
- budżet zadaniowy i mierniki określające stopień realizacji celów budżetowych
- wspieranie rozwoju przedsiębiorczości.
Ostatecznie w każdej z trzech kategorii: gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast na prawach powiatu Kapituła Rankingu wybrała po sto najlepszych samorządów punktując przede wszystkim:
• dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2006 – 2009,
• wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2007 – 2009 wpłynęły na rachunek budżetu gminy/miasta,
• zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2006 – 2009,
• nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów w latach 2007 – 2009,
• dynamikę wzrostu dochodów własnych w latach 2006 – 2009 (10 pkt),
• relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2006 – 2009
• dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w wybranych działach w poszczególnych latach 2006 – 2009:
Jest to już drugie wyróżnienie dla Gminy Świdnica, będące zarazem potwierdzeniem właściwie realizowanej strategii rozwoju naszego samorządu. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy na co dzień swoją pracą dbają o rozwój gminnego samorządu. Pragnę podkreślić, że jedną z najważniejszych spraw dla samorządów jest możliwość korzystania ze środków unijnych. Potwierdzeniem skutecznie pozyskiwanych środków unijnych jest właśnie przyznanie 47 miejsca w tegorocznym rankingu Rzeczpospolitej – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
źródło: swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej