W czwartek, 29 lipca zakończono montaż żurawia, który będzie obsługiwał odbudowę wieży ratuszowej w Świdnicy. FM Gru 1355 TLX – bo tak się fachowo nazywa, może przenieść nawet sześciotonowe elementy.
Wrażenie robi już sama jego wysokość 52 metry i zasięg ramienia – 55 metrów.
– Montaż żurawia rozpoczął się w środę i będzie trwał w sumie dwa dni. Zajmuje się tym specjalistyczna firma z Olsztyna, która ma wszystkie niezbędne certyfikaty. Dzięki nowemu urządzeniu prace na budowie będą mogły przyspieszyć – mówi Rene Maczura z firmy „Budobratex”, kierownik odbudowy świdnickiej wieży ratuszowej.
Żuraw tzw. szybkiego montażu wykonany jest ze stali, dodatkowo wzmacniany wielkimi betonowymi blokami, które służą jako balast.
– Ma ogromne możliwości. Wysięg ramienia na 55 metrów sprawia, że promień działania żurawia to aż 110 metrów. Przy największym wysięgu w ciągu minuty może przenieść 1.300 kg materiału. W krótszym wysięgu nawet 6 ton. Taką pracę w zdecydowanie dłuższym czasie musiałoby wykonać 20-30 osób – mówi Jarosław Kubowicz, główny inżynier olsztyńskiej firmy CT Żuraw, która montuje dźwig w Świdnicy i dodaje. – Przy tym jest to urządzenie bardzo bezpieczne. Przy specjalnych próbach jest zdecydowanie mocniej obciążane, ponieważ musimy mieć pewność, że podczas pracy nic się nie stanie. Próby bezpieczeństwa w Świdnicy zostaną wykonane w poniedziałek, dopiero po oficjalnym dopuszczeniu przez Urząd Dozoru Technicznego żuraw będzie wykorzystywany do pracy.
źródło: swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej