Pracownicy Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wałbrzychu od lat pomagają chorym drzewom zaatakowanym przez szrotówka kasztanowcowiaczka. W tym roku akcja ratowania wałbrzyskich kasztanowców odbędzie się 21 i 22 października. Już siódmy raz pracownicy wałbrzyskiego Oddziału ZUS przystępują do ogólnopolskiej akcji grabienia opadłych liści kasztanowców. - W ten sposób pomagamy chorym drzewom przy przepięknej kasztanowej alei w dzielnicy Nowe Miasto – wyjaśnia Renata Krajcarz z wałbrzyskiego ZUS-u. - W tym roku akcja zostanie przeprowadzona na ul. Lotników w dniach 21 i 22 października. We wtorek i w środę od godz. 16.00 w akcji grabienia opadłych liści kasztanowców weźmie udział około 100 pracowników naszego zakładu. Transport zbieranych liści zabezpieczą służby miejskie. Szrotówek kasztanowcowiaczek po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 1998 roku, niszcząc drzewa w okolicach Wrocławia. Gąsienice tego motyla odżywiają się wyłącznie miękiszem liścia kasztanowca, pozostawiając górną i dolną skórkę nienaruszoną, co powoduje powstawanie charakterystycznych "min," z czasem pokrywających większą lub całą powierzchnię liścia.
W efekcie uszkodzeń kasztanowce osłabiają się, przedwcześnie zrzucają liście i gorzej zimują. Coroczne uszkodzenia mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego zamierania drzew. Jak wynika z przeprowadzonych badań, dokładne wygrabienie i usunięcie opadłych liści jest najskuteczniejszym udokumentowanym sposobem na ograniczenie populacji tego szkodnika. Dzięki temu wiosną powstałe z larw motylki nie przedostaną się na zdrowe liście kasztanowców. Potwierdzeniem skuteczności przedsięwziętych działań jest komunikat wydany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin w Wałbrzychu. - Niezwykle cenne i pożądane są inicjatywy niektórych osób prywatnych, instytucji i zakładów organizowania jesiennych akcji wygrabiania i niszczenia opadłych liści kasztanowców. Zdecydowany prym wiedzie tu Oddział ZUS w Wałbrzychu, który od wielu lat - dzięki zrozumieniu problemu przez kierownictwo i pracowników corocznie organizuje takie działania. Mam nadzieję, że świadomość problemu przez pracowników ZUS oraz ich zaangażowanie organizacyjne będzie świetnym przykładem dla innych środowisk - podkreśla Dorota Kołodziejczyk-Głowacka, kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin w Wałbrzychu. Do grabienia liści zostali zaproszeni mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto, do których pracownicy ZUS skierowali apel o pomoc w ratowaniu drzew.
Źródło: Robert Radczak / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej